Najlepšie lyžiarske prilby – ako vybrať?

Ľudová voľba

WORKER Paradise
WORKER

WORKER Paradise

Smart hodnotenie

9.2

Cena: 16.40€

Najlepší produkt

GIRO Zone MIPS
GIRO

GIRO Zone MIPS

Smart hodnotenie

9.6

Cena: 105.90€

Pre náročných

Mango Cusna PRO
Mango

Mango Cusna PRO

Smart hodnotenie

9.6

Cena: 118.90€

Pri vyberaní doplnkov na lyžovanie a rôznych druhov príslušenstva je dobré vedieť, čo si vlastne kúpiť a ako. Mnohí začiatočníci, ktorí lyžovať začínajú, potrebujú nejaké povzbudenie a pomoc pri výbere každého jedného doplnku. Okrem samostatných lyží, ktoré sú, samozrejme, najdôležitejšie, je dôležité vedieť, čo iné potrebujete. Do základnej výbavy patrí aj prilba, okuliare či správne palice. Dnes sa zameriame na výber tej najlepšej lyžiarskej prilby.

Najlepšie prilby

Obrázok Názov Cena Hodnotenie Určené pre
Pre náročných
Mango Cusna PRO
Mango Cusna PRO 118.90€

muži
Najlepší produkt
GIRO Zone MIPS
GIRO Zone MIPS 105.90€

muži
POC Skull X hexane POC Skull X hexane 127.90€

muži
Atomic Count Purple Atomic Count Purple 58.90€

ženy
Ľudová voľba
WORKER Paradise
WORKER Paradise 16.40€

Unisex
Salomon Ranger2 C.Air Neon Yellow Salomon Ranger2 C.Air Neon Yellow 111.90€

Muži
Bollé Quiz Visor-Matte Bollé Quiz Visor-Matte 56.90€

deti

Ako si vybrať lyžiarsku prilbu?

Lyžiarska prilba má jedna základnú a dôležitú úlohu, o ktorej vie snáď každý. Touto funkciou je ochranná funkcia. Vďaka prilbe si ochránite hlavu pri každom páde či kolízií, ktorú by ste ako lyžiar mohli mať. Na to, aby ste si mohli vybrať tú najlepšiu prilbu, potrebujete mať a aj nejaké základné informácie a poznatky, ktoré vám v dnešnom článku radi ozrejmíme a dáme vám nejaké tie rady na to, aby ste si vybrali nielen štýlovú a peknú, ale takisto aj praktickú a funkčnú lyžiarsku prilbu.

Nezabúdajte na certifikát

Aj napriek tomu, že mnohým ľuďom sa zdá prilba len ako záťaž, pravda je, že je veľmi dôležitá pre úplne každého. Ak teda hľadáte kvalitnú prilbu, ktorá vás ochráni pred každým pádom alebo nejakou kolíziou, mali by ste vedieť, že existujú dve kategórie, ktoré sú pri prilbám dôležité a sú zaradené podľa certifikátov.

  • Kategória A – táto kategória je, samozrejme, tou najlepšou. Je kvalitne spracovaná, kryje často až uši a má veľmi kvalitný materiál, ktorý odoláva aj väčšiemu a silnejšiemu nárazu. To všetko znamená to, že tieto prilby sú aj najdrahšie. Ako sme však už v niekoľkých článkoch prizvukovali, pri lyžiarskych doplnkoch by ste mali radšej zainvestovať a priplatiť si.
  • Kategória B – táto kategória je stále veľmi kvalitná a dobrá, no väčšinou tieto prilby kryjú len časť hlavy a to temeno. Nemáte tu teda krytie uší, ktoré je mnohokrát veľmi dôležité a pri náraze by nemusela tak dobre ochrániť vašu hlavu. Finančne sú tieto prilby o dosť lacnejšie a tým pádom môžete ušetriť. To sa však často pri prilbách nevypláca.

Na čo si pri prilbách dávať pozor?

Existuje niekoľko parametrov a vecí, ktoré by ste nemali nechať len tak a mali by ste sa na ne zamerať pri výbere. Medzi tieto parametre patrí:

Tvar prilby a jej veľkosť

Pri výbere prilby by ste mali vedieť, že by vám mala sadnúť perfektne. Nemala by vám nikde odstávať, nemala by byť príliš veľká a takisto by nemala byť ani príliš úzka. Na to, aby splnila základné funkcie a mohla byť nápomocná, vám musí dobre držať a takisto by ste sa v nej mali dobre cítiť.

Najlepšie je, keď si prilbu vyskúšate. Stačí si ju nasadiť na hlavu a hlavou následne potriasť. Ak vám prilba dobre drží, je to znak toho, že je správna. Ak by sa však pohybovala alebo by vám nesedela dobre, vyberte si inú.

Pri výbere nikdy neponáhľajte a vyhraďte si naň čas. Prilby by ste si mali osobne vyskúšať, a preto je najlepšie, ak pôjdete do kamennej predajne a prilbu si kúpite tam.

Konštrukcia

Presne tak, aj konštrukcia je veľmi dôležitá. Tá sa skladá z dvoch častí:

  • Vonkajšia, tvrdá škrupina
  • Mäkká vrstva

Vonkajšia časť je tá, ktorú vidíme a často je veľmi pekne spracovaná. Tá druhá je tá, ktorá funguje skôr funkčne a tlmí všetky nárazy, ktoré by mohli byť pre vašu hlavu problematickými.

Na trhu rovnako nájdete aj prilby, ktoré sú vytvorené buď technológiou in mould alebo hardshell.

In mould prilby sú vyrobené tak, že obe vrstvy sú spojené. To znamená, že vaša prilba bude omnoho ľahšia a lepšie sa vám bude nosiť.

Napak, helmy, ktoré sú vyrobené technológiou hardshell majú vonkajší plášť z uhlíka a nie je spojená s vnútornou časťou, čo znamená, že je prilba ťažšia a nosí sa horšie.

Prilby pre mužov a ženy

Prilby na lyžovanie môžeme deliť aj podľa pohlavia. Pravdou však je, že tieto dva druhy sa moc od seba nelíšia. Väčšinou sa odlišujú prilby farbou alebo výrezom, ktorý je pre ženy, ktoré nosia vrkoč.

Okuliare

A čo majú spoločné okuliare s prilbou? Majú toho spoločného naozaj veľmi veľa, pretože musia spolu sadnúť. Mnohí ľudia kvôli tomuto kupujú sady alebo výrobky rovnakej značky. Je väčšia pravdepodobnosť, že vám dané produkty spolu sadnú.

Ak stavíte na rôzne značky, je veľmi ťažké nájsť zhodu, a preto, ak kupujete prilbu, kúpte si rovno aj okuliare. V obchode si môžete hneď kompatibilitu vyskúšať.

Zapnínanie

Ako sa vaša prilba bude zapínať? Najčastejšie nájdete na trhu dva druhy a to:

  • Plastové
  • Kovové

Kvalitnejšie zapínanie je to kovové, pretože je viac odolné proti zničeniu, no mnohí ľudia kupujú aj plastové, pretože je praktickejšie. V rukaviciach sa omnoho ľahšie odopínajú.

Čo urobiť po páde?

Môže sa stať, že padnete, prilba sa nejako oškrie alebo len jednoducho narazí. Čo potom? Je potrebné prilbu meniť?

Ak došlo k úderu hlavy alebo ste mali vážny pád, najlepšie urobíte, ak prilbu vymeníte. Mnohí odborníci to aj odporúčajú. V prípade prilieb, ktoré sú vytvárané spomínanou in mould technológiou, dôjde okamžite k deformácií a výmena je nutná.

Dôležitou informáciou na záver je to, aby ste svoju prilbu menili každé tri roky. Pre istotu.

Výber lyžiarskych prilieb nie je vôbec jednoduchý, no vyplatí sa stráviť pri ňom o niečo viac času. Tak si môžete byť istí, že si vyberiete presne tú, ktorú potrebujete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *