Najlepšie lyže (testy, recenzie) – ako vybrať?

Ľudová voľba

Atomic Cloud 8
Atomic

Atomic Cloud 8

Smart hodnotenie

9.4

Cena: 233€

Najlepší produkt

Atomic Redster MX
Atomic

Atomic Redster MX

Smart hodnotenie

9.6

Cena: 233€

Pre náročných

Atomic Redster G9
Atomic

Atomic Redster G9

Smart hodnotenie

9.6

Cena: 532€

Lyžiarska sezóna klope na dvere a vy ste tento rok nestihli zohnať lyže? Nákup na poslednú chvíľu nebýva to najlepšie, čo môžete urobiť, no mnohokrát sa s tým dá ešte niečo urobiť. Ak ste začiatočníkom a nikdy ste lyže nekupovali, mali by ste si naštudovať aspoň základné informácie ohľadom toho, aké lyže si kúpiť, na čo staviť a čo nepodceniť. V dnešnom článku vám to veľmi radi ozrejmíme a ponúkneme vám základné informácie, ktoré by mal vedieť každý jeden lyžiar a to nielen pri kúpe a vyberaní lyží.

Lyžovanie je veľmi obľúbený šport, ktorý vykonáva veľké množstvo ľudí. Mnohí ľudia sa naučili lyžovať už ako malí a v dospelosti tak môžu chodiť na zjazdovky a užívať si ten pocit, keď sa spustíte z vrchu kopca. Naopak, niektorí ľudia sú len začiatočníci, a preto hľadajú rôzne možnosti, ako sa naučiť lyžovať. Práve na klasickom svahu počas lyžiarskej sezóny, ktorá prichádza každú zimu, si môžete všetky techniky tohto športu osvojiť. Dôležité je však vybrať si správne lyže a zainvestovať do toho najlepšieho typu.

Najlepšie pánske lyže

Obrázok Názov Cena Hodnotenie Určenie
Pre náročných
Atomic Redster G9
Atomic Redster G9 532€

pánske
Najlepší produkt
Atomic Redster MX
Atomic Redster MX 233€

pánske
Fischer Worldcup SC Racetrack Fischer Worldcup SC Racetrack 513€

pánske
Atomic Redster S7 Atomic Redster S7 427€

unisex
Atomic Redster G7 Atomic Redster G7 427€

unisex

Najlepšie dámske lyže

Obrázok Názov Cena Hodnotenie Určenie
Ľudová voľba
Atomic Cloud 8
Atomic Cloud 8 233€

dámske
Atomic Cloud 11 Atomic Cloud 11 330€

dámske
Atomic Redster S7 Atomic Redster S7 427€

unisex
Atomic Redster G7 Atomic Redster G7 427€

unisex

Ako vybrať správne lyže?

Tak ako pri každej športovej výbave, tak aj pri lyžiach existuje niekoľko základných parametrov, ktoré by ste určite nemali podceniť. Medzi ne patria:

 • Ako dobre viete lyžovať? – táto otázka by mala byť zodpovedaná ako prvá. Svoje schopnosti by ste nemali nijako podceňovať, pretože ak by ste vybrali nevhodné lyže, môže sa stať, že by vám to na svahu nešlo tak dobre, ako by ste očakávali. Začiatočníci by mali mať lyže o niečo mäkšie, pretože tie nie sú tak ťažké na techniku. Naopak, človek, ktorý stojí na lyžiach už niekoľkýkrát, si môže dovoliť aj tvrdšie lyže.
 • Kde budete lyžovať? – ďalšia dôležitá otázka je tá, kde vlastne lyžovať budete. Presne tak, aj táto otázka musí byť zodpovedaná ešte pred kúpou. Ak lyžujete na upravenej zjazdovke, čo preferuje väčšina lyžiarov, potrebujete iné lyže ako v tom prípade, keď celý čas lyžujete napríklad na neupravených miestach, na horách alebo na miestach, kde často lyžiari nie sú.
 • Je rádius naozaj tak dôležitý? – v minulosti sa o rádiuse dosť hovorilo, dnes táto informácia skôr upadá. Aká je teda pravda? Rádius je naozaj dostatočne dôležitý a nemali by ste ho podceniť. Pre krátke oblúky je vhodný rádius do 14-15 metrov, pre stredné oblúky sú zas lepšie lyže s rádiusom od 15 do 17 metrov. Ak sa pýtate, kde informáciu o rádiuse nájdete, stačí sa pozrieť buď na povrch alebo bok lyží, pod viazanie.
 • Pohlavie – presne tak. Iné lyže sú vhodné pre mužov, iné zas pre ženy, a preto by ste mali aj na toto dávať pri výbere pozor. Rozdiel je väčšinou v mäkšej konštrukcií, ktorú majú ženy, pretože sú ľahšie a ich lyže musia byť pružnejšie na rozdiel od tých pánskych. Okrem toho, že majú aj nižšie položené ťažisko a do lyží sa častejšie opierajú ako muži. To znamená, že viazanie je posunuté dopredu.
 • Rozpočet – na lyže by ste mali mať o niečo väčší rozpočet. Ak do nich totižto zainvestujete teraz, určite sa vám investícia vyplatí a lyže vydržia omnoho dlhšie ako by ste si mysleli.

Typy lyží

Lyží je na trhu hneď niekoľko, vďaka čomu sa radia do rôznych kategórií a človek si tak tie svoje nájde omnoho rýchlejšie. Lyže sa delia do dvoch hlavných kategórií:

 • Dámske lyže
 • Pánske lyže
 • Juniorské lyže

O tých sme si už niečo aj povedali. Ďalej sa však lyže delia:

 • Slalomky – ktoré sú dostupné širokej verejnosti a sú to najvýkonnejšie lyže, na ktoré môžete staviť. Vyzerajú veľmi podobne ako pretekárske lyže a ich použitie je veľmi jednoduché. Šírka sa väčšinou pohybuje od 65 do 70 mm.
 • All-round – tieto lyže sú určené pre lyžiarov, ktorí lyžujú na zjazdovkách, ktoré sú upravené a dá sa na nich lyžovať zľahka. Z tejto kategórie si vyberie úplne každý začiatočník.
 • All-mountain – tieto lyže sú presným opakom lyžiam All-round, pretože sú zhotovené na presný opak a to na lyžovanie na horách. Inak povedané, na miestach, kde nemáte upravený terén. V tejto kategórií si nájde úplne každý.
 • Freestyle – sú lyže určené pre ľudí, ktorí radi experimentujú, čo znamená, že sú zhotovené z pevnej konštrukcie a vydržia aj tvrdší dopad. Dizajn týchto lyží je poväčšinou veľmi zaujímavý.
 • Detské – sú skvelé pre malé deti, ktoré sa na nich naučia lyžovať veľmi rýchlo a jednoducho. Dizajn týchto lyží je veľmi pekný, určený presne pre deti, ktoré si ich hneď zamilujú. Dĺžka lyže by nemala zodpovedať výške dieťaťa.

Pri výbere lyží by ste sa mali zamerať na:

Šírka lyží

Šírka lyží je veľmi dôležitá pri úplne každom jednom type. Užšie lyže sú lepšie na zjazdovky, ktoré sú upravené a naopak širšie lyže sú vhodnejšie do terénu, kde nemáte žiadne upravené miesta na lyžovanie.

Dĺžka lyží

Druhým dôležitým bodom je dĺžka lyží. Kratšie lyže majú logicky menší rádius, sú aj živšie a ovládajú sa lepšie ako dlhšie lyže. Naopak, dlhšie lyže majú väčší rádius, sú pokojnejšie, no takisto sa trochu ťažšie ovládajú.

Rádius

Ako sme spomínali vyššie, rádius je takisto veľmi dôležitým parametrom, ktorý by ste nemali podceniť. Jednoducho povedané, lyže, ktoré majú kratší rádius viac točivé, sú jednoduchšie na ovládanie, ale ťažko sa udržiava jeden smer pri priamej jazde. Naopak, lyže ktoré majú dlhší rádius sú presným opakom. Skvelo držia smer pri priamej jazde.

Tvrdosť lyže

Tvrdosť lyže je daná materiálom jadra. O tvrdosti sme niečo hovorili aj pri rozdeľovaní lyží na pánske a dámske. Tvrdšie sú viac vhodné pre mužov a mäkšie zas pre ženy.

Dizajn

Je dizajn lyží naozaj tak dôležitý? V mnohých prípadoch áno, pretože ovplyvňuje nakupovanie a takisto aj výber. Najprv by ste sa však mali zamerať na funkčnosť lyží a na ich praktickú stránku a až potom by ste mali vyberať dizajn.

Kde nakupovať?

Lyže je veľmi riskantné nakupovať cez internetový obchod, pretože nikdy neviete, či vám lyže budú sedieť. Vždy je lepšie, ak pôjdete do kamennej predajne a kúpite si ich tam. Problémom v našich predajniach však býva najmä to, že v nich nenájdete žiadnych odborníkov, a preto nakupovanie cez internet býva často omnoho praktickejšie.

Výber lyží sa môže na prvý pohľad zdať veľmi jednoduchý, no opak je pravdou. Lyže majú množstvo parametrov a maličkostí, ktoré by ste určite nemali prehliadnuť a podceniť. Ak túžite po kvalitných lyžiach, určite si spravte viac času na výber.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *