Najlepšie lyžiarske palice (testy, recenzie) – ako vybrať?

Ľudová voľba

Atomic Amt Carbon
Atomic

Atomic Amt Carbon

Smart hodnotenie

9.4

Cena: 33.9€

Najlepší produkt

Leki Spark Lite S
Leki

Leki Spark Lite S

Smart hodnotenie

9.6

Cena: 58.3€

Pre náročných

Leki Carbon 11 S
Leki

Leki Carbon 11 S

Smart hodnotenie

9.6

Cena: 107€

Lyžovanie je skvelý šport, ktorý vykonávajú milióny ľudí po celom svete. Niektorí sa tomuto športu venujú pravidelne, iní zas raz za čas. Niektorí ho vykonávajú profesionálne, iní zase len tak pre seba. Aj napriek tomu, že sa ľudia vo vykonávaní tohto športu odlišujú, niečo majú spoločné. Výber lyží a ostatných, veľmi dôležitých doplnkov, ktoré k nemu potrebujú. Medzi takéto doplnky sa rodia napríklad aj lyžiarske palice, bez ktorých by ste lyžovať určite nemohli.

Doplnky pri rôznych športoch alebo pri cvičení sú často potrebné, o nie sú tak dôležité. Pri lyžovaní sú však niektoré doplnky, ktoré jednoducho musíte mať, aj keby ste nechceli. Medzi takéto doplnky patria lyžiarske palice a takisto aj okuliare či prilba. Dnes sa však zameriame na lyžiarske palice, ktoré je niekedy omnoho ťažšie vybrať, ako si možno myslíte.

Najlepšie lyžiarske palice

Obrázok Názov Cena Hodnotenie Určenie
Pre náročných
Leki Carbon 11 S
Leki Carbon 11 S 107€

unisex
Najlepší produkt
Leki Spark Lite S
Leki Spark Lite S 58.3€

unisex
Ľudová voľba
Atomic Amt Carbon
Atomic Amt Carbon 33.9€

dámske
Salomon Srace Carbon Blue Salomon Srace Carbon Blue 65.2€

unisex
Leki Carbon 14 S Lady Leki Carbon 14 S Lady 87€

unisex

Ako vybrať lyžiarske palice

Pri nakupovaní lyžiarskych palíc sa môžete zaoberať otázkou, či sú vlastne lyžiarske palice naozaj tak dôležité a či ich potrebujete. Odpoveď je áno, sú dôležité a takisto veľmi potrebné. Začiatočníci si nimi pomáhajú, pokročilí si nimi pomáhajú a celkovo všetkým lyžiarom palice pomáhajú v mnohých situáciách.

Otázka pri nakupovaní však prichádza aj vtedy, keď sa hovorí o cene palíc. Potrebujete v skutočnosti tak drahé palice, ktoré stoja aj niekoľko stoviek eur? Na trhu nájdete niekoľko typov palíc, ktoré stoja od desiatok po stovky eur. Pokiaľ sa učíte lyžovať, postačia vám najlacnejšie palice, do ktorých nemusíte veľa investovať. Odporúčame vám o niečo silnejšie, hrubšie a odolnejšie palice.

Naopak, ak patríte medzi ľudí, ktorí už profesionálne lyžujú, môžete staviť na drahší typ lyží. Na voľných zjazdovkách, ktoré sú pekne upravené sa vám tak budú určite jednoducho používať. Drahšie palice reagujú lepšie na náhle zmeny v kvalite alebo v podobe snehu, ktorý sa na zjazdovkách nachádza.

Kedy sa lyžiarske palice používajú?

Ak nelyžujete alebo neviete o tomto športe veľa, no máte záujem začať, radi vám objasníme, kedy sa lyžiarske palice vlastne používajú.

Lyžiarske palice sa používajú vo viacerých situáciách, ako napríklad pri šmýkaných oblúkoch, kde zapichujete palice v úvode každého oblúka. Palice takisto pomáhajú udržať pravidelný rytmus a stabilitu.

Inak povedané, palice sa používajú pri každých oblúkoch či mnohých manévroch, ktoré sa pomocou lyží dajú urobiť.

Čo zohľadňovať pri výbere?

Pri výbere by sme mali zohľadňovať niekoľko podmienok a parametrov, ktoré by nám nemali ujsť.

Dĺžka lyžiarskych palíc

Aká má byť správna dĺžka lyžiarskych palíc? Toto je najdôležitejší parameter, ktorý by sme nemali v žiadnom prípade prehliadnuť. Palice sa vyberajú podľa vašej osobnej výšky. To je aj dôvod, prečo nemôžete kúpiť jedny do celej rodiny a navzájom si ich požičiavať.

Na výber dĺžky správnych palíc existuje aj pár trikov, medzi ktoré sa radia:

  • telesnú výšku vydeľte číslom 1,4
  • dĺžka palíc by mala byť o 50 cm kratšia ako je vaša výška

Samozrejme, výška sa často odlišuje od toho, na čo sú palice využívané. Ak chodíte skôr na prudké zjazdy, je nutné kúpiť si skôr dlhšie palice, aby ste nimi mohli dosiahnuť o niečo dopredu.

Chodíte radi po rovinách? Na toto sa vám zídu takisto dlhšie palice.

Materiál lyžiarskych palíc

Druhým, dôležitým parametrom, je materiál. V dnešnej dobe nájdete na trhu niekoľko druhov materiálov:

  • Hliník – hliník je odolný materiál, ktorý sa láme len veľmi ťažko, čo znamená, že ho aj pri väčšej záťaži nezlomíte a nezničíte. Tieto palice majú nižšiu tuhosť než ostatné druhy palíc. Sú najťažšie a takisto aj najlacnejšie.
  • Kompozit – druhým materiálom je kompozit, ktorý je takisto veľmi obľúbeným materiálom, pretože je zlatou strednou cestou medzi hliníkom a karbónom. Cena je takisto priemerná.
  • Karbón – karbón je najľahší z uvedených materiálov. Má vysokú tuhosť a pevnosť, no je takisto krehký a pri extrémnej námahe sa okamžite láme a neohýba. Tieto palice sú najdrahšie, no takisto najlepšie, najľahšie a používajú ich profesionálni lyžiari.

Ochranné krúžky

Sú ochrannú krúžky dôležité? Povedzme si najprv, na čo sa vlastne používajú. Tieto krúžky sa používajú na ochranu pred zaborením palíc do veľkej hĺbky. Sú vhodné najmä do mäkkého snehu a nehodia sa do pevného a ušliapaného snehu. Ak teda jazdíte na upravených zjazdovkách, potrebovať ich nebudete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *