Najlepšie lyžiarske a snowboardové okuliare – ako vybrať?

Ľudová voľba

UVEX Compact FM Black
UVEX

UVEX Compact FM Black

Smart hodnotenie

9.6

Cena: 61.59€

Najlepší produkt

Salomon S/Max Race 1Xtra Lens
Salomon

Salomon S/Max Race 1Xtra Lens

Smart hodnotenie

9.5

Cena: 169€

Pre náročných

Oakley Flight Deck XM Matte
Oakley

Oakley Flight Deck XM Matte

Smart hodnotenie

9.6

Cena: 139€

Každý šport si vyžaduje určité doplnky, ktoré sa k nemu hodia. Pri nejakých športoch sú tieto doplnky len dobrovoľné a je na vás, či si ich kúpite alebo nie. Naopak, iné športy si zas vyžadujú dôležité doplnky, ktoré vás môžu chrániť alebo sú súčasťou pohybov, ktoré robíte. Medzi dôležité doplnky a príslušenstvo, ktoré musíte mať pri lyžovaní sú lyžiarske okuliare, ktoré vám ochránia zrak nielen od silných UV lúčov, ktoré sa odrážajú od snehu, ale takisto aj od rôznych častíc, ktoré by sa do vašich očí mohli dostať.

Najpredávanejšie na Heureka.sk

Najlepšie okuliare

Obrázok Názov Cena Hodnotenie Pohlavie Farba skla
Ľudová voľba
UVEX Compact FM Black
UVEX Compact FM Black 61.59€

Unisex ružová
Pre náročných
Oakley Flight Deck XM Matte
Oakley Flight Deck XM Matte 139€

Unisex ružová
Najlepší produkt
Salomon S/Max Race 1Xtra Lens
Salomon S/Max Race 1Xtra Lens 169€

Unisex hnedá
UVEX G.GL 300 TO Navy UVEX G.GL 300 TO Navy 119€

Unisex Modrá
Salomon Four Seven Race Blue Salomon Four Seven Race Blue 129€

Unisex Hnedá
WORKER Molly WORKER Molly 21.40€

dámske ružové
WORKER Hiro WORKER Hiro 21.40€

Unisex oranžové

Ako vybrať tie správne

Výber lyžiarskych okuliarov nie je vôbec tak jednoduchý, ako sa niekomu môže zdať. Mnohí ľudia si myslia, že je to jednoduché a stačí vojsť do jedného zo športových obchodov a vybrať si tie, ktoré sa im budú hodiť. Pravda je však, že pri výbere treba zohľadniť aj iné dôležité parametre. V dnešnom článku vás prevedieme tým, aké okuliare potrebujete, aké sú pre vás tie najlepšie a hlavne, ako si ich vybrať.

Kvalita je základnou požiadavkou

Pri lyžiarskych potrebách je kvalita prvou a základnou požiadavkou, ktorá musí byť splnená. Ak totižto stavíte na lacné výrobky, pri ktorých ušetríte peniaze, môže vás to stáť prinajmenšom nepekný úraz. Šetrenie v tomto športe nie je vôbec dobrý nápad, a preto musíte na začiatku hneď počítať s vyššími nákladmi.

Pri kúpe lyžiarskych okuliarov by ste mali dávať pozor na tieto veci:

 • UV ochrana – ako sme na začiatku článku spomínali, UV lúče, ktoré dopadajú na sneh sa od neho odrážajú a sú ešte silnejšie ako v prípade, keď vám slnko svieti do očí. Lyžiarske okuliare by mali mať UVA, UVB, UVC ochranu a takisto aj zložku, ktorá tlmí modrú časť farebného spektra.
 • Pevný a odolný rám – ak si kúpite kvalitné lyžiarske okuliare, nikdy sa nestane, že by ste museli dávať nejaký špeciálny pozor na pevnosť alebo odolnosť, pretože tá je samozrejmosťou.
 • Ochrana proti zahmlievaniu – zahmlievajú sa vám okuliare počas lyžovania? Nie sú to tie pravé a správne pre vás! Zahmlievanie je veľmi nebezpečným problémom, ktorému by ste sa mali čo najväčším oblúkom vyhnúť. Existuje totižto antifog, povlak, ktorý pomáha okuliarom, aby sa nezahmlievali a zabezpečuje tak jasný a vynikajúci výhľad.

Okuliare si pred kúpou vyskúšajte

Prečo je tak dôležité si okuliare pred kúpou vlastne skúšať? Odpoveď je jednoduchá. Nie každé okuliare vám môžu sadnúť a nie každé vám môžu vyhovovať. Práve to je dôvod, prečo by ste mali prejsť niekoľko obchodov s lyžiarskymi potrebami a tak vyskúšať niekoľko okuliarov, medzi ktorými určite nájdete presne tie, ktoré potrebujete.

Pri okuliaroch je najdôležitejšie to, aby vám nepadali. Pri zjazde to môže byť veľkým problémom, a preto by ste sa mu mali vyhnúť. Rám by vám mal takisto dobre sedieť, mal by byť rozložený rovnomerne na celej tvári. Takisto by vás nemal nikde tlačiť, dokonca ani na nose.

Dioptrické lyžiarske okuliare?

Mnohých to možno prekvapí, no áno, existujú aj takéto okuliare. Tie sú, samozrejme, vhodné pre ľudí, ktorí nosia okuliare a šošovky moc nepreferujú. Môžete si ich dať sami prispôsobiť alebo v dioptrií akú máte kúpiť.

Mnohí ľudia si však kúpia takéto okuliare bez dioptrií a radšej stavia na šošovky, ktoré sú takisto veľmi pohodlné.

Modré svetlo

Počuli ste už o modrom svetle? Mnohí o ňom hovoria, ako o veľmi nebezpečnom, pretože v skutočnosti aj je. Modré svetlo je náchylné na rozptyl. Podiel modrej sa pri mrakoch alebo oblohe zvyšuje a vzniká nebezpečná situácia, kedy sa svetlo veľmi silno láme a obloha vám môže splývať s bielym snehom.

Práve to je dôvod, prečo má mnoho zorníkov aj vrstvu, ktorá blokuje modré svetlo a tým chráni nielen váš zrak, ale takisto aj vás.

Ochrana pred UV a viditeľným svetlom

Lyžiarske okuliare sa delia do piatich kategórií stupňa tmavosti podľa toho, koľko viditeľného svetla prepustia:

 • S0 – tieto okuliare prepúšťajú 80 – 100% svetla. Sú to okuliare, ktoré sú číre a nie sú vhodné na denné nosenie.
 • S1 – tieto okuliare zas prepúšťajú 43 – 80% svetla, čo znamená, že sú stredne tmavé, väčšinou sú žlté, šedé, ružové alebo s dymovým odtieňom, a preto sú vhodné len na jednoduché podmienky. Napríklad aj na naše zjazdovky.
 • S2 – prepúšťajú 18 – 43% svetla, sú stredne tmavé až tmavé a majú až hnedý odtieň. Sú vhodné napríklad na také Alpy.
 • S3 – tieto okuliare prepúšťajú 8 – 18% svetla, sú čiernej alebo zrkadlovej farby a hodia sa na ťažké podmienky alebo na ľadovce.
 • S4 – prepúšťajú len 3-8 svetla a sú to väčšinou špeciálne okuliare pre horolezcov.

Kompatibilita s ostanými časťami

A tým myslíme najmä s prilbou. Mnohí kupujú prilbu a okuliare naraz, no niektorí oddelene. Práve vtedy, ak kupujete tieto dva komponenty oddelene, je dôležité uvedomiť si, že rám musí na prilbu dobre sadnúť a nemal by medzi nimi byť príliš veľký priestor. Mohlo by sa stať, že prilba bude okuliare nejako deformovať alebo ich budete mať ďalej od tváre, čo vôbec nie je dobré.

Najlepšie spravíte, ak si kúpite oba komponenty naraz a môžete tak ešte v obchode vyskúšať, či idú alebo nejdú dokopy.

Rovnako by však mali mať okuliare kompatibilitu s vašou tvárou. Na trhu nájdete tri druhy okuliarov a to malé, stredné a veľké. Podľa toho, akú veľkú tvár máte, by ste si mali vyberať aj okuliare. Najlepšie spravíte, ak si ich vyskúšate sami.

Na čo si dávať pozor pri kúpe?

Existujú určité parametre, ktoré by ste nemali prehliadnuť a pri výbere ich určite brať do úvahy. Medzi tie hlavné sa radia:

 • Veľkosť – na trhu nájdete tri veľkosti a to veľké, stredné a malé. Každý si určite z nich vyberie presne tú, ktorú potrebuje. Okuliare by vás nemali tlačiť.
 • Komfort pri nosení – ako sme spomínali v bode vyššie, okuliare by vás nemali tlačiť a mali by sa vám nosiť príjemne.
 • Zorníky – existujú cylindrické aj sférické. Sférické sú lepšie, no takisto si za ne priplatíte.
 • Dizajn – no a takisto dizajn, ktorý je síce dôležitý, no mal by byť na poslednom mieste.

Záver

Výber lyžiarskych okuliarov nie je vôbec jednoduchý, no ak stavíte na všetky informácie, ktoré sme vám poskytli v tomto článku a sami si vyskúšate niekoľko typov, uvidíte, že sa vybrať určite dá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *