Najlepšie žehličky

Momentálne vyberanie novej žehličky nebolo jednoduchšie. Pripravili sme si pre vás prehľad tých najlepších žehličiek na trhu pre rok 2018. Brali sme do úvahy recenzie našich užívateľov a zisťovali sme i výsledky renomovaných testovacích spoločností zo zahraničia. Ak potrebujete niekoľko tipov na najlepšie žehličky my Vám poradíme.

Rebríček najlepších žehličiek

Názov Philips Azur Performer Plus GC4527/00 Tefal SV 7030 E0 PHILIPS GC 1434/70 Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0
Philips Azur Performer Plus GC4527/00 Tefal SV 7030 E0 PHILIPS GC 1434/70 Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0
Cena
54,94 – 81,00 €

Zobraziť produkt

139,00 – 161,43 €

Zobraziť produkt

18,50 – 24,76 €

Zobraziť produkt

46,90 – 62,63 €

Zobraziť produkt

Hlavné charakteristiky
Výrobca
Philips Tefal Philips Tefal
Hmotnosť
1.75 kg 4.17 kg 1.138 kg 1.5 kg
Typ žehličky
naparovacie parné stanice naparovacie naparovacie
Parný ráz
220 g/min 310 g/min 90 g/min 200 g/min
Objem vodnej nádržky
300 ml 1500 ml 220 ml 300 ml
Žehliaca plocha
T-ionic Glide keramické steamGlide Durilium AirGlide Autoclean
Rovnomerné dávkovanie pary
50 g/min 50 g/min
Rozmery
Dĺžka prívodového kábla
2 m 1.6 m 2 m
Rozmery spotrebiča
16 x 32.6 x 14 cm 31 x 15.1 x 15.2 cm
Energetické údaje
Príkon
2600 W 2200 W 2000 W 2600 W
Funkcie
Vertikálne naparovanie
ano ano
Systém odvápňovania
ano ano ano ano
Systém proti odkvapkávaniu
ne ano
Samočistenie
ano
Automatické vypínanie
ano ano
Kropenie
ano
Použitie vody z kohútika
ano
Naparovacia špička
ano

Najlepšie naparovacie žehličky

Tieto žehličky patria k najobľúbenejším a práve z tohto dôvodu sú aj najčastejšie ponúkané na trhu. Medzi jej najväčšie výhody patrí fakt, že pri žehlení si vytvára samostatnú paru, vďaka čomu žehlenie preniká až do tkaniva a žehlenie je o to dôkladnejšie. Môžete tak žehliť úplne súché prádlo. Tie kvalitnejšie naparovacie žehličky dokonca zvládajú okrem parného aj vertikálne naparovanie, čo možno využiť napríklad pri žehlení oblekov.

Najlepšie suché žehličky

Takýto typ žehličiek je vybavený len tými najzákladnejšími funkciami. Medzi jej základné výhody patrí najmä nízka cena, to znamená, že si ju môže dovoliť každý. Tento typ žehličky je vhodný len pre príležitostných užívateľov.

Najlepšie parné generátory

Príkon parného generátora je niečo cez 2000 W. Je vhodný najmä do domácnosti, kde je každá minúta cenná a drahá. Parný generátor vám ušetrí polovicu času žehlenia rovnakého počtu prádla, ako pri naparovacej žehličke. Zaklápací kryt je prehľadný, čo chráni pred popálením. Nádržky na vodu majú v tomto prípade maximálny objem okolo 1,5-2 l. Pričom je vybavený kontrolkou, ktorá informuje o nedostatku vody v nádobe.

Stále neviete akú žehličku si kúpiť? Pozrite si aktuálne akcie na žehličky

Stále neviete aké granule pre psa? Pozrite si aktuálne akcie na psie granule

Ako vybrať žehličku?

Potrebujete novú žehličku, alebo ju chcete kúpiť niekomu ako darček, no neviete akú si máte vybrať? Určite chcete vybrať čo najkvalitnejšiu, ktorá so sebou prináša čo najviac pohodlia pri používaní a šetrí tak čas aj energiu používateľa. Aby ste takú dokázali nájsť, musíte v prvom rade vedieť, na čo by ste sa pri jej výbere mali zamerať.

1. Druh žehličky

V dnešnej dobe sa u nás vyrába veľké množstvo všelijakých žehličiek. Pre lepšiu orientáciu Vám predstavíme základné kategórie, do ktorých sú rozdelené.

Suchá žehlička

U takejto žehličky by ste nadarmo hľadali nádrž na paru. Je vybavená len najzákladnejšími funkciami. Je to starší druh žehličky, ktorý sa dá ľahko udržiavať a aj manipulácia s ňou je nenáročná. Okrem týchto vlastností disponuje ešte jednou výhodou, a to nízkou cenou. Keď sa však pozrieme na ňu z iného pohľadu, zistíme, že samotné žehlenie nám neuľahčí. Keďže žehliaca plocha takýchto žehličiek nie je vybavená parnými otvormi, je logické, že pri žehlení neprodukuje pomocnú paru. Vďaka takejto žehličke si tento druh domácej práce veľmi neuľahčíte a ani neobľúbite. Takýto typ žehličky je vhodný pre užívateľov, ktorý žehlia iba výnimočne, alebo sú na tento druh zvyknutí a neradi experimentujú s novými produktmi.

Naparovacia žehlička

Na našom trhu sa najviac objavujú žehličky práve tohto typu. V domácnostiach patria k najobľúbenejším. Tieto žehličky majú tú výhodu, že pri svojej činnosti si samy vytvárajú paru, ktorá následne preniká do hĺbky tkaniny a látku činí poddajnejšou na žehlenie. Nemusíte tak žehliť ešte vlhké šaty a bielizeň. V prípade, že si zakúpite kvalitnú žehličku , ktorej žehliaca plocha bude mať vyšší počet parných otvorov a bude dostatočne klzká, stane sa pre Vás žehlenie rýchlejšie a pohodlnejšie. Možno si ho dokonca aj troška obľúbite.

Kvalitná žehlička by mala okrem parného rázu zvládať aj vertikálne naparovanie (kvôli vyrovnaniu oblekov na vešiaku, záclon a pod.). Mala by vám dovoliť reguláciu teploty a pary zvlášť. Rozprašovačom vody, alebo špeciálne zúženou špicou žehličky môžete zvládnuť aj nepríjemnosti spojené so záhybmi na oblečení.

Príkon žehličky by mal byť vyšší ako 1 400W. Ideálne sa pohybuje v rozmedzí             2 000- 2 800W. Tento parameter napovie, ako rýchlo sa žehlička zahreje po pripojení do elektrického prúdu. Úzko s tým súvisí aj hodnota parného rázu žehličky a stálej pary. Pod pojmom parný ráz treba rozumieť množstvo pary, ktorú dokáže naparovacia žehlička vyprodukovať v určitom okamihu. Stála para (stály parný výkon) vám udáva, koľko pary vychádza zo žehliacej plochy v priebehu celého žehlenia. Táto para je v rozmedzí 0-40g/min.

Žehlička s parným generátorom

Istou variáciou naparovacích žehličiek je systémová žehlička (žehlička s parným generátorom). Je vhodná pre ľudí, ktorý žehlia často a pomerne dlho. Disponujú s veľkým zásobníkom na vodu, takže netreba žehlenie neustále prerušovať, aby sa do nich doplnila voda. Je vybavená špeciálnou hadicou pre prevod pary. Tá je vedená ku generátoru, ktorý je káblom pripojený k elektrine. Hlavnou výhodou takéhoto systému je jednoduchšie žehlenie. Konštantná para je tak silná, že si poradí aj so silnejšími tkaninami, ako napr. s rifľovinou. S parným generátorom teda nie je problém kvalitne vyžehliť návleky na periny prehnuté vo viacerých vrstvách, ani ho žehliť z oboch strán. Ďalšou prednosťou systémových žehličiek je aj ich objem zásobníka na vodu, ktorý vo väčšine prípadov presahuje 1liter. Oproti klasickým žehličkám, ktoré majú objem zásobníka okolo 300ml, tak nemusíte tak často dopĺňať do nich vodu.

Výrobcovia ponúkajú dva druhy systémových žehličiek. Prvý typ má v sebe zabudovaný bojler, ktorý zohrieva celé množstvo vody, preto chvíľu trvá, kým sa žehlička pripraví na použitie (cca. 8minút). Takýto model Vám nedovolí v priebehu žehlenia doplniť vodu, kým neklesne teplota na bezpečnú hodnotu. Druhý typ systémovej žehličky je vybavený ohrievacím telesom. Funguje na zásade dvoch oddelených nádržiek. Jedna nádrž obsahuje vodu s teplotou ako z vodovodu. Druhá nádrž je oveľa menšia. Tá sa zohrieva a postupne sa doplňuje vodou z prvej nádrže. Zohrievanie závisí od typu, ale v priemere trvá približne 2minúty. Vodu do tejto žehličky môžete dopĺňať hocikedy.

Žehličky s parným generátorom nie sú u nás veľmi rozšírené. Pravdepodobne je to z dôvodu ich vyššej predajnej ceny, ako u obyčajných naparovacích žehličkách. Oplatí sa však investovať do nich, hlavne pokiaľ žehlíte často a veľa. Takýto druh žehličky Vám totiž podstatne skráti čas, ktorý trávite pri tejto činnosti.

Cestovná žehlička

Takáto žehlička je vhodná na rýchle prežehlenie oblečenia, ktoré sa pokrčilo napr. v kufri, alebo v cestovnej taške. Ocenia si ju hlavne ľudia, ktorí veľa cestujú a študenti. Charakteristické sú menšími rozmermi a nízkou hmotnosťou, preto sú vhodné do batožiny. Praktickou súčasťou väčšiny týchto žehličiek je aj sklápacia rukoväť a nerobí im problém ani elektrické rozhranie v cudzích krajinách, lebo sú dimenzované pre duálne napätie. Rozhodne však nie je vhodná na pravidelné používanie v domácnosti.

Bezkáblová žehlička

Pre maximálnu voľnosť v pohybe boli vyvinuté žehličky, ktoré fungujú na princípe dobíjania. To znamená, že v čase, keď so žehličku nepracujete, odložíte ju do nabíjacej základne a po pár sekundách je pripravená na ďalšie použitie.

Žehliaci lis

Pre veľmi náročných používateľov a pre profesionálov najmä na žehlenie nadrozmerných kusov bielizne je určený práve žehliaci lis. Je to zariadenie, ktoré má veľkú žehliacu plochu. Pokrčená bielizeň sa vkladá do lisu a ten sa na krátko uzavrie. Dve horúce žehliace plochy vyhladia bielizeň z hora aj zdola. Vytvárajú na bielizeň silný tlak a zároveň ju naparujú. Žehliaci lis ponúka žehlenie bez únavy ramien a bolesti chrbta. V dôsledku možnosti dopĺňať vodu aj počas práce, sa stáva doba žehlenia takmer neobmedzená. Ak sa rozhodnete kúpiť si takéto zariadenie, budete musieť zvážiť jeho umiestnenie, pretože lis má nielen väčšiu hmotnosť, ale aj rozmery ako klasická žehlička. Jeho cena je najvyššia spomedzi všetkých druhov.

2. Žehliaca plocha a parné otvory

Ak ste si vybrali druh žehličky, ktorý spĺňa Vaše očakávania, mali by ste sa zamerať na jeho žehliacu plochu a počet parných otvorov. Čo sa týka žehliacej plochy, treba si všímať materiál, z akého je vyrobená. Výrobcovia na tento účel používajú napr. nerezovú oceľ, alebo brúsený hliník. Tieto materiály sú síce najlacnejšie, ale sú málo odolné proti poškriabaniu. Pri škrabnutí žehliacej plochy, napríklad gombíkom, alebo zipsom, dochádza k tomu, že klesá klzkosť žehličky a začne sa pripaľovať. Následne Vám takáto žehlička ničí oblečenie a stáva sa nepoužiteľnou.

  Kvalitné žehliace plochy sa vyrábajú z takých materiálov, ktoré sa pri žehlení nelepia, nepripaľujú sa k látke a hladko sa po nej kĺžu. Veľmi dobrou alternatívou pre nerezovú plochu je keramická. Patrí medzi najkvalitnejšiu, keďže je veľmi odolná proti škrabancom. Každý výrobca sa snaží žehliacu plochu rozvíjať a vyvíjať.

Na každej žehličke, okrem suchej, môžete nájsť na žehliacej ploche otvory na paru. Okrem ich množstva je veľmi dôležité aj to, ako sú tieto otvory usporiadané. Najlepšie riešené žehličky majú tieto otvory rozmiestnené po skupinkách na rôznych miestach plochy, prispôsobené k tomu, aby bola para pri žehlení čo najpravidelnejšie sprostredkovaná.

3. Systém odstraňovania vodného kameňa

Nie všetky žehličky disponujú systémom odstraňovania vodného kameňa. Pokiaľ žehlička neobsahuje tento parameter, je potrebné ju dopĺňať destilovanou vodou. Naopak žehličku, ktorá má tento systém, stačí plniť obyčajnou vodou z vodovodu. Destilovaná voda v tomto prípade nie je vhodná, keďže nedokáže vytvoriť potrebnú paru. Pokiaľ máte doma veľmi tvrdú vodu, mali by ste ju použiť spolu s destilovanou v pomere 1:1. Dosiahnete tak optimálne podmienky.

  Tip: Keď chcete, aby Vaša žehlička pri žehlení nešpinila a aby vydržala čo najdlhšie, je potrebné sa o ňu vhodne starať. Raz za čas treba vykonať samočistenie, ktoré spočíva v tom, že necháte žehličku rozohriať sa na vysokej teplote, potom do nej nalejete studenú vodu z vodovodu. Potrasiete s ňou a zapnete parný ráz. Nečistoty by sa mali odplaviť spolu s odchádzajúcou parou.

4. Bezpečnosť a doplnkové služby

Moderné žehličky by mali byť vybavené bezpečnostnými prvkami. Napríklad automatickým vypínaním. Inteligentné žehličky sa vypínajú, pokiaľ sú nečinne položené, alebo stoja na jednom mieste. Doba vypínania by preto mala byť čo najkratšia. Zabránia tak tomu, aby sa vaša bielizeň prepálila, alebo dokonca aj väčšiemu problému, ako je možný požiar. Niektoré výrobky sú dokonca vybavené aj stabilnou bezpečnou pätou, ktorá je doplnená protišmykovou podložkou.

   Anti-drip/ Drip-stop– jedná sa o systém proti odkvapkávaniu vody zo žehličky. Väčšina moderných žehličiek je už opatrená týmto systémom a tak sa Vám nestanú nepríjemnosti ako pri starších modeloch, keď zo žehliacej plochy kvapkala, či dokonca vytekala voda. Tento nepríjemný efekt totiž vzniká vo chvíli, keď je teplota vody natoľko nízka, že neumožňuje spoľahlivé vytvorenie pary.

Čo je ešte dôležité pri výbere novej žehličky?

 • Mali by ste sa zamerať aj na to, či sa Vám nová žehlička drží pohodlne a či sú Vám prístupné funkcie ako parný ráz, rozprašovač a pod.
 • Nezabúdajte ani na kvalitnú žehliacu dosku. Môžete si zaobstarať napríklad s mriežkou. Vhodné sú najmä také, cez ktoré môže para voľne odchádzať. Prejde tak celou látkou a žehlenie bude ešte jednoduchšie.
 • Je dobré, ak sa pri výbere žehličky nebudete sústrediť iba na jej vzhľad a výzor žehliacej plochy. Skúste si ju chytiť do ruky a napodobniť pohyb pri žehlení. Je dobré, ak žehlička niečo váži. Čím je totiž ťažšia, tým menšie úsilie budete musieť vynaložiť na to, aby sa po žehlenom textile ľahko šmýkala.
 • Dĺžka elektrického kábla by sa tiež nemala prehliadať. Dnešné žehličky sú vybavené elektrickými káblami dlhými 2-2,5metra. Takáto dĺžka by mala byť dostatočná.

Zhrnutie že na čo sa zamerať

 • Pri kúpe žehličky si všimnite jej príkon, kvalitu žehliacej plochy, parný ráz, konštantne vydávanú paru, objem nádržky na vodu
 • Vyberte si, či chcete produkt s elektrickým káblom, alebo na nabíjanie
 • Premyslite si, či investujete do žehličky so systémom zabraňujúcim odkvapkávaniu skondenzovanej pary Anti-drip, systémom na odstránenie vodného kameňa a samočistením, prípadne so zvukovou signalizáciou pri nečinnosti alebo nevhodnom umiestnení žehličky.
 • Rozhodujte sa podľa množstva bielizne, ktoré zvyknete žehliť.
 • Pokiaľ žehlíte pravidelne, investujte do kvalitnej žehličky s naparovaním
 • V prípade, že žehlíte zriedkavo, alebo len materiály, ktoré nevyžadujú precízne žehlenie, postačí vám žehlička s nižším príkonom okolo 1200W a konštantou parou 30gramov za minútu.
 • Na cesty a príležitostné žehlenie vám postačí cestovná, alebo klasická žehlička

1 myslel na Najlepšie žehličky

 1. Pri kúpe novej žehličky je potrebné sa zamerať aj na veľkosť žehliacej plochy a v prípade parnej žehličky aj na počet parných otvorov. Ďalej je dôležité si správne vybrať aj kvalitnú žehliacu plochu. Tie sú v súčasnosti vyrábané z rôznych materiálov, a preto je vhodné a potrebné zvoliť si taký materiál, ktorý sa nelepí na jednotlivé prádlo. Taktiež na každej žehliacej ploche naparovacej žehličky sa nachádzajú parné otvory , ktoré sú zväčša umiestňované na ploche v skupinách.
  Treba sa hlavne zamerať na:
  – Pohodlné držanie žehličky – To znamená, že každý by si mal vybrať žehličku, ktorá sa mu pohodlne a dobre drží. To znamená, že keď chytíte žehličku do ruky, nebudete mať pocit, že vám jej držanie nevyhovuje, prípadne sa vám nepohodlne drží.
  – Kvalitná žehliaca doska.
  – Dĺžka kábla – Dajte si pozor, aby ste si nezakúpili žehličku s príliš krátkym elektrickým káblom. Príliš krátky kábel je obrovskou nevýhodou, nakoľko nie vždy máte možnosť žehliť priamo pri zásuvke, a v takomto prípadne by bolo nutné používať aj predlžovací kábel.

  Pri kúpe si chyťte žehličku do ruky, aby ste vedeli, ako vám sedí. Príliš ťažké žehličky nie sú vhodné, nakoľko žehlenie s nimi môže byť v niektorých prípadoch až bolestivé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *