Najlepšie cyklotrenažéry

Cyklotrenažéry patria medzi obľúbené stroje pre nielen rekreačných ale aj pokročilých športovcov, ktorí majú radi bicyklovanie. No nielen nudné bicyklovanie na jednom mieste vám ponúkne tento stroj. Okrem toho môžete na cyklotrenažéroch pozerať rôzne obľúbené programy, ktoré vám spravia príjemný deň a vy sa vypotíte tak rýchlo, že si to ani nevšimnete.

Ak si predstavíte cyklotrenažér ako stacionárny bicykel, trochu sa mýlite. Práve tieto trenažéry, ktoré majú niečo spoločné s bicyklami sú novodobými športovými strojmi, ktoré sa vám budú určite páčiť a užijete si každé cvičenie. Už to nie je len o drine a námahe, ale aj o endorfínoch, ktoré pri tomto cvičení vypotíte. Cyklotrenažéry sú vhodné ako pre mladých, tak aj pre starších, ktorí majú radi dostatok pohybu. Používať ho môžete na aktívny vytrvalostný tréning.

Najelpšie domáce cyklotrenažéry

Názov Cyklotrenažér inSPORTline Airin Cyklotrenažér inSPORTline Daxos Cyklotrenažér inSPORTline Epsilon
Cyklotrenažér inSPORTline Airin Cyklotrenažér inSPORTline Daxos Cyklotrenažér inSPORTline Epsilon
Cena
600 – 630 €

Zobraziť produkt

720 – 750 €

Zobraziť produkt

700 – 750 €

Zobraziť produkt

Hmotnosť záťažového kolesa (kg) 20 kg 15 kg 20 kg
Farba čierno-strieborná, čierno-zelená zelená, šedá
Ovládanie záťaže Manuálne Manuálne Manuálne
Maximálna odporúčaná výška používateľa (cm) 190 cm 190 cm 190 cm
Maximálna nosnosť 150 kg 150 kg 150 kg
Brzdný systém Magnetický Magnetický Trecí
Regulácia záťaže (počet stupňov) Plynulá regulácia Plynulá regulácia Plynulá regulácia
Voľnobeh nie nie nie
Horizontálne / vertikálne nastavenie riadítok Áno / Nie Áno / Áno Áno / Áno
Horizontálne / vertikálne nastavenie sedadla Áno / Áno Áno / Áno Áno / Áno
Kolieska pre jednoduchý presun áno áno áno
Snímače tepovej frekvencie v rukovätiach nie nie nie
Systém vyrovnania nerovností podlahy áno áno áno
Rozmery po zostavení (d/š/v) 127 x 60 x 136 104 x 65 x 130 cm 104 x 65 x 130 cm
Hmotnosť 61 kg 48 kg 52.50 kg
Cena Zobraziť všetky parametre Zobraziť všetky parametre Zobraziť všetky parametre

Rozdiel medzi cyklotrenažérom a klasickým stacionárnym?

Najlepšie cyklotrenažéry

Ľudia si veľmi často mýlia pojmy s dojmami. Ak si myslíte, že stacionárne bicykle sú to isté ako cyklotrenažéry, ktoré nájdete v ponuke športových obchodov, mýlite sa. Klasický cyklotrenažér má voľno beh, ktorý stacionárny, čiže klasický, nemá. Obyčajné bicykle môžete nájsť napríklad vo fitness centrách alebo v mnohých domácnostiach. Ľudia ich majú radi pre ich jednoduchosť a radosť z bicyklovania, ktorú môžete presunúť aj dovnútra.

Cyklotrenažér si ľudia kupujú pre aktívny športový tréning, ktorý si môžu v pohode doma vychutnať. Tento športový prístroj má tvrdé sedadlo s nízkym náklonom, takže sa vám bude určite na ňom dobre cvičiť a sedieť. Bolesti sedacích svalov tak úplne vyškrtnite zo svojho slovníka, pretože niečo také už nikdy nebudete mať. Ak nie ste vášnivý cyklista, ktorý by na tomto prístroji necvičil skoro každý deň, radšej voľte rotoped, ktorý vám poskytne rovnako dobrý tréning a dokonca môžete aj ušetriť.

Úplnou čerešničkou na torte sú cyklistické trenažéry, na ktorých môžete cvičiť s vlastným bicyklom. Tieto trenažéry môžete prepojiť aj s mobilom či tabletom a sledovať si tak svoje tréningy na displeji. Budete mať tak omnoho lepší prehľad o tom, čo sa deje a ako sa vyvíja váš posun vpred.

Ako vybrať cyklotrenažér

Nesmú však chýbať ani dôležité otázky, ktoré by ste si mali pred kúpou položiť. Jednou z najdôležitejších je najmä to, kto na cyklotrenažéri bude cvičiť. Ak iba jedna osoba, ktorou ste vy, máte vyhrané. Jednoducho si prispôsobte cyklotrenažér na vlastnú výšku, váhu a spôsob, akým cvičíte. Všetko tak budete mať omnoho jednoduchšie. Ak plánujete kupovať tento športový stroj pre celú rodinu, zvážte hmotnosť a rozmery aj ostatných členov rodiny.

Druhou dôležitou zásadou je aj to, ako často budete na trenažéri cvičiť. Ak budete tento stroj vykonávať iba občas, pár dní v týždni, stačiť vám bude skôr základný stroj, pri ktorom ušetríte aj nejaké financie. Ak preferujete intenzívne tréningy, dokonca aj niekoľkokrát do dňa, určite stavte radšej na kvalitnejšie a drahšie prístroje. Práve do tejto oblasti sa vám oplatí investovať.

Rozpočet na kúpu tohto prístroja by ste si mali zvážiť takisto. Dajte si hranicu, nad ktorú sa nedostanete, pretože pri výbere je dôležité aj to, v akej cenovej kategórií budete ten najlepší trenažér hľadať.

Základné parametre

Pri výbere toho najlepšieho cyklotrenažéru by ste mali pozerať na základné parametre, ktoré by mali byť kvalitné a dobré. Medzi ne patrí najmä:

  • Hmotnosť zotrvačníka
  • Prevodový mechanizmus
  • Sedadlo, riadidlá a pedále, ktoré by mali byť skvelo tvarované pre vás
  • Počítač
  • Značka
  • Záruka a servis

Zotrvačník cyklotrenažéra

Čo je to vlastne ten zotrvačník cyklotrenažéra? V parametroch sa veľmi často uvádza hmotnosť tejto „veci“, ktorá je veľmi dôležitá a užitočná. Čím ťažší je zotrvačník cyklotrenažéra, tým máte väčšiu možnosť vyššej záťaže. Najzákladnejšie a teda aj najlacnejšie trenažéry majú zotrvačník o hmotnosti 13 až 15 kilogramov. Kvalitný trenažér, ktorý vám poskytne lepší a plynulejší chod, by mal mať okolo 25 kilogramov. Lacné modely môžu mať omnoho ľahší zotrvačník, ktorý by nemusel vydržať dlhšiu dobu, a preto sa môžu vyskytnúť problémy s mnohými druhmi.

Prevodový systém

Prevodový systém a zotrvačník vám zabezpečujú dva systémy. Prvým systémom je už spomínaný prevod sily, ktorý vám pomáha pomocou reťaze meniť stupne záťaže. Práve vďaka tomuto systému si môžete určovať sami záťaž, ktorú máte. Nevýhodou reťazí je najmä hlučnosť a potreba mazania. Druhou alternatívou, ktorá je tichšia a pomôže vám prehadzovať rýchlosti je remeň. Ten je tichý a nepotrebuje mazanie. Práve pri tejto alternatíve máte omnoho menej práce. Trenažéry sú síce drahšie, ale určite by ste mali do nich investovať.

Správne sedadlo, riadidlá a pedále

Správne tvarované sedadlo je niekedy úplným základom. Aby vás neboleli sedacie svaly a mohli ste cvičiť aj niekoľko hodín vkuse, stavte na drahšie modely, ktoré vám zaručujú bezbolestné cvičenie. Pri mnohých druhoch nie je problém nahradiť sedadlo tým, ktoré máte na svojom klasickom bicykli a ste na ňom zvyknutí. Pri kúpe cyklotrenažéra by ste si mali všímať aj možnosť nastavenia riadidiel a sedadla. Aby ste si mohli cvičenie užiť, musíte mať správne nastavené tieto dva aspekty. Pri kúpe nezabudnite ani na pedále, ktoré by mali byť dostatočne kvalitné a nemali by byť z plastu. Lacnejšie modely majú práve plastové pedále, ktoré však vôbec nie sú vhodné a ľahko sa lámu. Lepšie modely majú kovové pedále, ktoré sú omnoho lepšie.

Nosnosť trenažéra

Ako sme už na začiatku spomínali, dôležitá je aj nosnosť trenažéra. Ak budete cvičiť na ňom iba vy, môžete si kúpiť trochu lacnejší model, ktorý bude len do nižšej váhy, pre vás. Ak však na tomto trenažéri budú cvičiť aj členovia vašej rodiny, radšej stavte na vyššiu nosnosť, ktorá je napríklad až do 150 kilogramov. Robustnejšie cyklotrenažéry majú dokonca nosnosť až do 180 kilogramov, čo je naozaj pozoruhodné číslo.

Značka

Ako pri každých veciach, aj cyklotrenažéry majú svoje značky. Niektoré sú kvalitnejšie, iné menej, no vždy by ste mali pozerať skôr na recenzie, podľa ktorých sa budete riadiť. Nepísané pravidlo znie, že značky, ktoré sú drahšie a obľúbenejšie patria medzi tie najkvalitnejšie, na ktoré môžete staviť za každých okolností. Práve preto by ste pri kúpe nového cyklotrenažéru mali siahnuť trochu hlbšie do vrecka a staviť na značkovú kvalitu.

Niektoré značky sú na trhu desiatky až stovky rokov. Medzi najznámejšie značky cyklotrenažérov patria napríklad Hammer, Finnlo, Vision Fitness, Horizon Fitness, Sole fitness, Kettler, BH fitness, Norditrack, Pro Form alebo Tunturi.

Servis a záruka

Pri výbere je veľmi dôležitý aj dôsledný servis a záruka. Keď budete nakupovať cyklotrenažér, určite chcite aspoň 5 ročnú záruku, ktorá vám zabezpečí pokoj a budete vedieť, že ak by sa niečo stalo s prístrojom, aj o niekoľko rokov ho budete môcť reklamovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *