Najlepšie sušičky ovocia – ako vybrať?

Ľudová voľba

Sencor SFD 851
Sencor

Sencor SFD 851

Smart hodnotenie

9.4

Cena: 34.90€

Najlepší produkt

G21 Paradiso Big
G21

G21 Paradiso Big

Smart hodnotenie

9.7

Cena: 57.90€

Pre náročných

Klarstein GQ7-FruitJerky Plus6
Klarstein

Klarstein GQ7-FruitJerky Plus6

Smart hodnotenie

9.6

Cena: 144€

Ako inak uchovať chutné ovocie na dlhšiu dobu? Mnohí svoje ovocie z leta mrazia, pretože ho môžu potom po častiach používať napríklad v receptoch alebo len na jedenie počas zimy, kedy obľúbené kúsky ovocia nie sú k dostaniu.

Najpredávanejšie sušičky potravín na Heureka.sk

Mnohí však stavia aj na trochu iný spôsob konzervovania svojho ovocia ako napríklad mrazenie, robenie džemov alebo kompótovanie. Iným spôsobom myslíme sušenie. Tento spôsob je veľmi obľúbený a častý u mnohých ľudí. Ak teda uvažujete, že by ste sušili aj vy, určite vám to odporúčame.

Sušením ovocie nestráca toľko vitamínov, ako si niektorí myslia. Je pravda, že niečo stratí, no to isté sa stane aj pri mrazení alebo robení kompótov či džemov. Rovnaký obsah všetkých vitamínov a minerálnych látok jednoducho v ovocí neudržíte. Môžete ho však spracovať do sušenej podoby, v ktorej vám vydrží veľmi dlho a bude vám určite chutiť. Sušenie v rúre alebo iných spotrebičoch nikdy nenahradí pravú a kvalitnú sušičku.

Najlepšie sušičky

Obrázok Názov Cena Hodnotenie Počet sušiacich plátov Príkon
Najlepší produkt
G21 Paradiso Big
G21 Paradiso Big 57.90€

6 550 W
Pre náročných
Klarstein GQ7-FruitJerky Plus6
Klarstein GQ7-FruitJerky Plus6 144€

6 500 W
Ľudová voľba
Sencor SFD 851
Sencor SFD 851 34.90€

5 240 W
Concept SO1020 Concept SO1020 49.00€

9 245 W
G21 Paradiso Cube G21 Paradiso Cube 51.90€

6 350 W
Guzzanti GZ 710 Guzzanti GZ 710 34.90€

7 245 W
Gorenje FDK 24 DW Gorenje FDK 24 DW 39.90€

5 240 W

Ako vybrať sušičku ovocia?

Sušenie ovocia je v dnešnej dobe veľmi obľúbené aj vďaka tomu, že v takejto podobe nemá ovocie nikdy pridané cukry ani žiadne konzervačné látky, ako je to často v prípade kupovaného sušeného ovocia. Na to, aby ste si však aj vy doma mohli pripraviť chutné sušené ovocie, potrebujete mať sušičku, ktorá vám dokáže usušiť každý druh ovocia. Čo by teda mala sušička ovocia mať?

  • Správnu veľkosť – tak samozrejme, začnime tým naj dôležitejším bodom, ktorým je veľkosť. Ak ste veľká rodina alebo máte veľkú záhradu a chcete sušiť často, mali by ste staviť na väčšiu sušičku. Naopak, ak toho nemáte tak veľa na sušenie, určite by ste mali staviť skôr na menšiu sušičku.
  • Regulátor teploty – na to, aby ste mohli ovocie dostať do požadovaného stavu by ste si mali vyberať aj teplotu, na ktorej budete jednotlivé kúsky sušiť. Nie všetky sušičky však regulátor majú. Na to si treba dávať pozor.
  • Správny príkon – aj sušičky pracujú na princípe príkonu. Príkon tej najlepšej sušičky by mal byť od 165 W do 1000 W. Čím je totižto motor silnejší, tým sušička lepšie a hlavne rýchlejšie suší.
  • Nielen na ovocie – síce to nie je žiadny dôležitý parameter, mali by ste vedieť, že sušička dokáže perfektne usušiť aj huby. Je vhodná teda aj pre vášnivých hubárov.

Základné parametre

Takisto ako aj ostatné výrobky, tak aj sušičky ovocia majú určité základné parametre, podľa ktorých by ste si ich mali vyberať. Medzi tie základné sa radí napríklad príkon, veľkosť, regulátor teploty a mnoho ďalšieho.

Príkon

Začnime teda základom a spomínaným príkonom, ktorý je asi najhlavnejší zo všetkého. Na to, aby sušička dostatočne vysušila vaše ovocie či huby v celkom krátkom čase, potrebuje mať správny príkon. Ako sme spomínali, klasický príkon sa pohybuje od 165 do 1000 W. Samozrejmosťou je, že sušičky s najvyšším výkonom sú najdrahšie a naopak. Najlepšie je vydať sa zlatou strednou cestou.

Ak máte silný motor, sušička dokáže sušiť aj celý deň bez toho, aby si musela dávať prestávky. To je aj dôvod, prečo je skvelé, ak si vyberiete sušičku, ktorá má kvalitný motor.

Veľkosť

Veľkosť inak znamená aj to, koľko misiek vaša sušička má. Každý výrobca ponúka rôzny počet misiek na sušenie. Vyberať by ste mali podľa toho, ako často a koľko toho sušíte. Mnohokrát sa síce prázdne misky dajú odobrať, a preto sa nemusíte báť, ak niekedy máte toho na sušenie menej. Ak by ste však nikdy niektoré misky nevyužili, je zbytočné kupovať príliš veľkú sušičku, ktorá bude mať napríklad 15 misiek.

Pre predstavu, zvyčajne majú klasické sušičky 5 misiek.

Regulátor teploty

Ako sme spomínali vyššie, nie všetky sušičky majú regulátor teploty. Je však dobré, ak ho máte, a preto by ste sa mali orientovať na také, ktoré majú. V takomto prípade si totižto môžete vyberať intenzitu sušenia a takisto aj dĺžku sušenia.

Každá plodina si vyžaduje iný typ a inú dĺžku sušenia, čo znamená, že regulátorom teploty si teplotu nastaviť môžete pre úplne každú plodinu.

Časovač

Skvelé je mať v sušičke aj časovač, pretože vďaka tomu môžete pracovať na svojej sušičke aj vtedy, keď nie ste doma. Tento typ je síce drahší, no oplatí sa viac, pretože môžete sušičku naplniť a odísť.

Ako si vyrobiť sušičku potravín

Záver

Sušičky sa dajú použiť na mnoho rôznych potravín a nielen na ovocie. Okrem akéhokoľvek ovocia do nej môžete vložiť napríklad spomínané hríby alebo bylinky. Nemali by ste však sušiť plodiny, ktoré majú príliš veľa vody alebo dužiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *