Najlepšie kuchynské roboty – ako si vybrať?

Ľudová voľba

Klarstein TK2-Bella
Klarstein

Klarstein TK2-Bella

Smart hodnotenie

9.7

Cena: 99.90€

Najlepší produkt

Bosch MUM4880
Bosch

Bosch MUM4880

Smart hodnotenie

9.9

Cena: 118.99€

Pre náročných

ETA Gratus Max III. 0028
ETA

ETA Gratus Max III. 0028

Smart hodnotenie

9.8

Cena: 459.00€

Kuchynské roboty patria medzi veľmi obľúbené spotrebiče, ktoré má doma snáď každý. Neexistuje totižto domácnosť, v ktorej by bol nazvyš, alebo do ktorej by sa nehodil.

Každý ho využije, dokonca aj tie domácnosti, v ktorých sa pravidelne nepečie alebo nevarí. Vďaka tomuto spotrebiču máte možnosť piecť, variť a pripravovať si chutné jedlá, ktoré sa budú variť úplne samé. Ich príprava vám nezaberie príliš dlho a vďaka tomu, že roboty sú samostatné, môžete pri nich robiť ďalších veľmi veľa vecí.

Najlepšie kuchynské roboty

Obrázok Názov Cena Hodnotenie Príkon Objem misy Počet rýchlostí Hnetenie Mlynček na mäso Mixovanie Šľahanie Odšťavovač
Najlepší produkt
Bosch MUM4880
Bosch MUM4880 118.99€

600 W 3.9 L 4 áno áno áno áno áno
Pre náročných
ETA Gratus Max III. 0028
ETA Gratus Max III. 0028 459.00€

1200 W 5.5 L 8 áno áno áno áno áno
Ľudová voľba
Klarstein TK2-Bella
Klarstein TK2-Bella 99.90€

1200 W 5 L 6 áno nie áno áno nie
Bosch MUM 48R1 Bosch MUM 48R1 85.90€

600 W 3.9 L 4 áno nie áno áno áno
Kenwood KVL 8470 Kenwood KVL 8470 1€

1700 W 6.7 L 6 áno áno áno áno áno
ETA Gustus 0128 90030 ETA Gustus 0128 90030 273.00€

1200 W 5.5 L 8 áno áno áno áno áno
Sencor STM 3700WH Sencor STM 3700WH 149.90€

1000 W 5.5 L 10 áno áno áno áno nie
Sencor STM 6350WH Sencor STM 6350WH 196.49€

1000 W 4.5 L 8 áno nie áno áno nie

Odporúčané roboty na miesenie cesta

Obrázok Názov Cena Hodnotenie Príkon
Pre náročných
ETA Gratus Max III. 0028
ETA Gratus Max III. 0028 459.00€

1200 W
Ľudová voľba
Klarstein TK2-Bella
Klarstein TK2-Bella 99.90€

1200 W
Kenwood KVL 8470 Kenwood KVL 8470 1€

1700 W

Ako vybrať kuchynský robot?

Okrem jednoduchších mixovaní, na ktoré je robot ako stvorený, sa hodí napríklad aj na hnietenie tuhého cesta, sekanie, drvenie alebo aj na iné, veľmi dôležité úkony. K mnohým robotom dostanete alebo si budete môcť zakúpiť rôzne príslušenstvo, ako napríklad mlynček na mäso. Ak teda niečo takéto budete potrebovať, nebude to pre neho žiaden problém. Výhodou je, že niektoré nové typy majú dokonca aj integrovanú váhu, vďaka čomu bude príprava ešte jednoduchšia. Ako si však vybrať ten najlepší stroj? My vám poradíme!

Základné otázky

Ako vždy, tak aj teraz, začneme základnými otázkami, ktoré sú snáď najdôležitejšie pri výbere toho najlepšieho a správneho kuchynského robota. Predtým, ako vôbec začnete uvažovať o tom, či si robot kúpiť a aký, odpovedzte na tieto krátke otázky:

 • Ako často budete robot používať? – jedna zo základných otázok, ktorá sa nachádza snáď pri každom jednom výrobku. Podľa toho, ako často budete daný výrobok používať sa odvíja napríklad jeho motor.
 • Na čo budete robot používať? – druhá, takisto veľmi dôležitá otázka. Pri výbere je dôležité mať jasno v tom, na čo prevažne budete tento prístroj používať. Mnohé prístroje si môžete kúpiť s rôznymi nadstavcami, ktoré budú vhodné napríklad pre mixovanie orechov, iné zas budú vhodné na mletie a podobne. Nie všetky roboty sú univerzálne a vhodné na úplne všetko.
 • Aký veľký by mal robot byť? – nie každý má dostatočne veľa miesta na to, aby si kúpil obrovský robot, na ktorom bude hnietiť svoje cesto. Pravdou však je aj to, že nie každý menší robot má požadovaný výkon. Rozmery sú dôležité.
 • Aký typ? – v článku vám ukážeme aj niekoľko zaujímavých typov robotov, ktoré si určite zamilujete a podľa toho, koľko varíte a hlavne čo varíte alebo pečiete, si vyberiete ten správny.
 • Aký objem nádoby? – zvoliť si správny objem nádoby je niekedy ťažké. Dá sa to však odvíjať od toho, koľko budete pripravovať dávok jedla.

Pustime sa do základných parametrov, ktoré sú pri každom jednom spotrebiči veľmi dôležité vďaka nim totižto budete vždy vedieť, či je pre vás daný spotrebič vhodný alebo nie.

Príkon

Na to, aby mohol robot vykonávať svoju prácu spoľahlivo a dobre, potrebuje aj správny motor. Hodnota príkonu vypovedá o množstve spotrebovanej energie, ale takisto aj o tom, aký výkonný robot je. Samozrejmosťou je aj rovnica, ktorá hovorí, že čím vyšší príkon je, tým výkonnejší stroj je a takisto tým ťažšie úlohy zvládne.

Určite sa vyhnite strojom, ktoré majú príkon nižší ako 500 W. Pri kuchynských robotoch sa to neoplatí a skôr ako by ste sa nazdali by sa vám motor prehrial. Radšej zainvestujte teraz a budete si istí, že vám prístroj vydrží dlho.

A na aké prístroje sa obrátiť? Mali by ste staviť na tie, ktoré majú príkon od 1000 W vyššie. Tie sú naozaj kvalitné a sľubujú vám aj perfektný výsledok, ktorý budete mať za krátky čas. Príkon 1400 W je vhodný pre úplne každodenné používanie.

Materiál

Samozrejme, veľmi dôležitý je aj materiál a to nielen z dôvodu pekného dizajnu, ale takisto aj kvôli tomu, aby vám stroj vydržal dlhšie. Pri väčšine robotov platí priama úmera rovnako ako aj pri výkone. Čím kvalitnejší materiál, tým lepší výkon a takisto dlhšia výdrž. Ak teda pozeráte po plastovom pomocníkovi, ktorý by vám mal pomôcť, radšej to pustite z hlavy. Na každodenné alebo pravidelné používanie vám odporúčame kovový robot, ktorý prežije naozaj všetko.

Objem misy

Misa je pri robotoch veľmi dôležitá. Veľkosť určuje to, koľko surovín môžete naraz do stroja dať. Ak je misa príliš malá, nebude sa vám s robotom dobre pracovať a pri rôznom šľahaní či hnietení budete musieť robiť niektoré úkony na niekoľkokrát. Je to len zdržovanie a predlžovanie práce.

Mnohí ľudia radšej zainvestujú hneď a kúpia si pomocníka, ktorý má väčší objem misy. Objemy začínajú od 0,5 litra, čo sú naozaj veľmi malé misky, ktoré sa hodia len na občasné používanie pre jednu osobu. Objemy končia pri siedmich litroch. Možno sa vám zdá takáto nádoba príliš veľká, no klasická, štvorčlenná rodina si vystačí s misou do 3-4 litrov, čo je dôvod, prečo by ste mali staviť na väčšiu, ak máte členov v rodine viac.

Ak však miesite menej často a len malé množstvo, vyberte si menšiu misu, pretože malé množstvo surovín v príliš veľkej mise nevymiesite.

Funkcie

Ešte predtým, ako si vlastne vyberiete nejaký stroj, mali by ste vedieť, aké funkcie má. Medzi základné funkcie kuchynského robota patria:

 • Mixovanie
 • Šľahanie
 • Miesenie

Medzi ďalšie funkcie, ktoré môžete na tomto stroji robiť, no nie sú základnými patria:

 • Mletie
 • Odšťavovanie/lisovanie
 • Strúhanie

Mnohé kuchynské roboty vám dodatočné funkcie ponúkajú po zakúpení doplnkových nadstavcov, ktoré sa oplatí mať doma vždy. Nikdy totižto neviete, čo budete robiť.

Nadstavce

Keď už hovoríme o funkciách a nadstavcoch, spomeňme si tie, ktoré roboty väčšinou mávajú:

 • Šľahacia metla – je skvelá na šľahanie nadýchaného snehu, smotany alebo šľahačky
 • Miešacia metla – je vhodná na miesenie rôznych potravín a surovín
 • Hnetací hák – je skvelý na hnietenie cesta a perfektne si poradí aj s tým najtuhším
 • Nadstavec na krájanie a strúhanie zeleniny – je skvelý, ako už z názvu vypovedá, na krájanie a strúhanie zeleniny
 • Mixérpresne tak, aj takýto nadstavec si môžete dokúpiť alebo rovno získať ku kuchynskému robotu. Je skvelý na robenie rôznych druhov smoothies či koktejlov.
 • Nadstavec na krájanie kociek
 • Mlynček na obilniny, strukoviny, ryžu
 • Lis na ovocie
 • Nadstavec na cestoviny
 • Mlynček na mäso
 • Mlynček na mak
 • Nadstavec na výrobu zmrzliny
 • Mlynček na kávu, bylinky a korenie
 • Formičky na cukrovinky

Ďalšie funkcie

Medzi ďalšie funkcie, ktoré často mávajú takéto stroje patrí napríklad poistka proti prehriatiu alebo poistka proti spusteniu.

Stavte aj na také spotrebiče, ktoré majú pogumovanie na rúčke a takisto aj na spodku, aby sa vám počas práce nikam daný výrobok neposúval a nešmýkal z rúk.

Typy

Existuje niekoľko druhov robotov, o ktorých si niečo povieme a takisto spomenieme aj ich výhody, vďaka čomu si ich zamilujete.

Planetárne kuchynské roboty

Tieto roboty sú skvelé najmä v tom, že vám ušetria množstvo námahy pri varení. Planetárny systém miesenia funguje na tom princípe, že premiesi všetky potraviny až zo spodku. Nikdy sa tak nestane, že na spodnej časti misy nájdete nejaké suché suroviny.

Tento robot môžete rozšíriť o mnohé ďalšie nadstavce, ktoré vám uľahčia prácu ešte viac. Z klasického kuchynského robota tak môžete mať mixér, mlynček, odšťavovač a mnoho ďalšieho. Robot sa zmení na výrobok, ktorý budete potrebovať.

Výhody:

 • Pracuje sám
 • Môžete si dokúpiť ďalšie nadstavce
 • Má vysoký výkon a poradí si aj s tými najväčšími prekážkami
 • Väčšina je z kovových materiálov, ktoré sú veľmi odolné

Nevýhody:

 • Tieto roboty sú vo väčšine prípadov veľké a nie sú tak vhodné do malých kuchýň
 • Misa nie je uzavretá, a preto môžu ingrediencie pri väčšom objeme prášiť alebo vystrekovať

Food procesor

Pod týmto pojmom môžete rozumieť stroj, ktorý má oproti klasickému kuchynskému robotovi menšiu misu osadenú pohyblivou osobu. Na túto môžete nasadzovať rôzne nadstavce na krájanie, sekanie a takisto aj na strúhanie. Sú vhodné pre mnohých ľudí, ktorí sa stravujú zdravo, pretože si pokojne poradia aj s tvrdšími kúskami ako sú orechy a podobne. Ušetria množstvo času pri príprave ovocných a zeleninových šalátov či omáčok.

Výhody:

 • Jednoduché používanie
 • Široký výber nadstavcov
 • Jednoduché čistenie
 • Ľahko sa skladuje

Nevýhody:

 • Pomerne hlučný stroj

Záver

Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych kuchynských robotov a výrobkov, medzi ktorými si určite nájdete presne ten, ktorý je vhodný pre vás a bude vám vyhovovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *