Najlepšie rúška a respirátory

Ľudová voľba

Jednorázové rúško 3 vrstvové
OEM

Jednorázové rúško 3 vrstvové

Smart hodnotenie

9

Najlepší produkt

Respitátor FFP2 / KN95
OEM

Respitátor FFP2 / KN95

Smart hodnotenie

9.1

Kvôli koronavírusu, ktorý sa šíri veľkou rýchlosťou z človeka na človeka, je potrebné nosiť ochranné pomôcky. Tie pomôžu nielen vám, pred nákazou, ale aj ostatným ľuďom pred tým, aby ste ich náhodou nenakazili vy. Rúška aj respirátory sú dnes vzácnym tovarom, a preto by ste pri ich vyberaní mali popremýšľať, čo vlastne chcete kúpiť.

Najpredávanejšie na Heureka.sk

Najlepšie respirátory

Obrázok Názov Cena Hodnotenie Trieda ochrany Viacnásobne použiteľné
Najlepší produkt
Respitátor FFP2 / KN95
Respitátor FFP2 / KN95

FFP2 nie

Najlepšie rúška

Obrázok Názov Cena Hodnotenie Trieda ochrany Viacnásobne použiteľné
Ľudová voľba
Jednorázové rúško 3 vrstvové
Jednorázové rúško 3 vrstvové

- nie

Pri výbere respirátora je hneď niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú jeho kúpu. Nie je to tak ľahké, ako pri jednorazových rúškach, ktoré stačí len kúpiť a následne použivať. Respirátory sa delia na určité skupiny a tým sa menia aj ich funkcie. Ako správne vybrať respirátor?

Rúško vs. respirátor

Určite ste za posledné dni boli minimálne jedenkrát vonku. Pri pohľade na ľudí, ktorí majú na tvárach ochrany, ste mohli vidieť viacero vecí. Niektorí majú rúška, iní majú respirátory. Ktorá ochrana je však najlepšia a najefektívnejšia?

Spravidla sa tvrdí, že rúško je lepšie pre tých, ktorí sú chorí. Zamedzujú ním rozširovanie baktérií kvapôčkovým spôsobom, akým sa práve koronavírus šíri. Samozrejme, ak doma nemáte respirátor a chcete sa chrániť, rúško je stále lepšie ako nič. Je však potrebné myslieť na to, že tento ochranný kúsok k tvári neprilieha a vírusy či baktérie sa k vám vedia dostať veľmi jednoducho.

Respirátor je najmä pre zdravých ľudí, ktorých ochraňuje pred vírusmi a škodlivinami z okolia. Je tesne upnutý k tvári a dokáže filtrovať veľké množstvo vírusov a baktérii. Vie filtrovať vzduch a poskytuje vysokú ochranu. Aby bol však účinný, je potrebné nosiť ho tak, aby úplne doliehal k tvári. Muži s hustou bradou by sa preto mali oholiť.

Taktiež je dobré vedieť, že respirátor filtruje len vzduch, ktorý sa dostáva zvonka dnu. To znamená, že pre nakazených ľudí je zbytočný.

Typy respirátorov

Existujú spravidla tri druhy respirátorov, ktoré sa označujú:

  • FFP1
  • FFP2
  • FFP3

Ide o jednotlivé ochranné triedy. Pri kupovaní si vždy pýtajte triedu FFP2 alebo FFP3. Vďaka nim budete dostatočne ochránení proti šíriacemu sa vírusu. V rôznych zahraničných správach a vyhláseniach sa môžete stretnúť aj s označením N95. Ide však o americké označenie, ktorého ekvivalent je u nás práve druhá trieda, čiže FFP2.

Kým druhá trieda vie odfiltrovať “len” 95 % všetkých škodlivín a vírusov, tretia trieda vie až 99 %. To znamená, že ak budete mať tú možnosť, priplaťte si a kúpte si drahšiu, vyššiu, no taktiež účinnejšiu triedu. Rozhodne sa vám to vyplatí.

Ďalej by sme mohli deliť respirátory na:

  • s ventilom,
  • bez ventilu.

Je na vás, ktorý typ si kúpite. To, aký je respirátor účinný sa spravidla udáva jeho triedou. Výdychový ventil je na respirátore len preto, aby uľahčil dýchanie zdravému človeku. Je to teda bonus a plus, vďaka ktorému sa vám bude nosiť omnoho príjemnejšie. Nijako však nezvyšuje ochranu.

Ako dlho nosiť respirátor?

Ďalšou otázkou pri výbere respirátorov je to, ako dlho by ste ich mali nosiť. Niektorí majú jeden a stále ho dookola nosia. Nie je to však správne. Respirátory sa aj v tomto prípade delia na ďalšie dve skupiny a to s označením:

  • R
  • NR

Respirátory s označením NR (non-reusable) znamenajú, že sa dajú použiť len raz. Najlepšie na maximálne jednu pracovnú zmenu, približne 8 hodín, nie viac. Nedajú sa nijako vyčistiť ani vydezinfikovať.

Naopak, respirátory s označením R (reusable) je možné použiť aj viackrát, pretože výrobca uvádza, že sa dajú vyčistiť a vydezinfikovať pomocou spreja a nie gélu. Treba sa však držať návodu na použitie.

Výber ochrany tváre nie je ľahký. Je potrebné vyberať si ju s rozvahou. Spravidla sú však vhodnejšie respirátory, ktoré zdravého človeka veľmi efektívne ochránia a poskytnú mu najväčšie bezpečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *