Najlepší dezinfekčný gél na ruky – ako si vybrať?

Správna ochrana proti koronavírusu a ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje, je dôležitá. Na verejnosti alebo pri styku s nakazeným je preto dôležité nosenie rúšok alebo respirátorov. Dobre urobíte aj vtedy, ak okrem spomenutých pomôcok využijete aj gumené rukavice, vďaka ktorým neprinesiete vírus domov na rukách. Okrem všetkých spomenutých však existuje ešte jedna možnosť, ako sa chrániť.

Touto možnosťou je správna dezinfekcia na ruky. Tá patrí do kategórie nedostatkového a veľmi vzácneho tovaru spolu s rúškami a respirátormi. Obchody však pomaly získavajú ďalšie zásoby, a preto je dôležité pri ich nakupovaní vedieť, ktorý typ je ten najúčinnejší a aký si kúpiť.

Typy dezinfekcií

Keď hovoríme o antibakteriálnych géloch, stretnúť sa môžeme s dvomi variantmi a to:

  • géloch založených na vode,
  • géloch založených na alkohole.

Gély založené na alkohole

Gély založené na alkohole sú presne tie, ktoré ničia všetky baktérie a dokážu ruky vyčistiť veľmi účinne. Pokojne ich teda používajte, keď si potrebujete niekde vonku vyčistiť ruky alebo dokonca aj doma. Nie je to žiaden problém. Pri ich vyberaní sa môžete stretnúť aj s označením virucidný alebo biocidný prípravok. Takéto prípravky efektívne zabíjajú všetky vírusy a baktérie.

Gély s obsahom alkoholu obsahujú najčastejšie etanol a to v rozmedzí od 60 % do 95 %. V mnohých prípadoch pokojne stačí 60 %. Pri géloch s 95 % etanolom sa budete totižto cítiť, akoby ste si na ruky liali čistý alkohol. Preto, ak nájdete gél s nižším obsahom, netreba sa báť. Je stále účinný, no obsahuje aj určité iné látky, ktoré alkohol riedia, poprípade mu dodávajú vôňu.

A prečo práve etanol? Etanol dokáže narušovať bunkové steny a membrány baktérii a vírusov, vrátane koronavírusov. To znamená, že sa vírusu viete veľmi pekne a jednoducho zbaviť zopár kvapkami dezinfekčného gélu.

Gély založené na vode

Na druhej strane, gély založené na vode sú často tie, ktoré si môžete kúpiť v mnohých drogériách alebo od mnohých kozmetických značiek. Ide o typ, ktorý dokážu ruky vyčistiť, no ich účinky sú približne také, akoby ste si umyli ruky vodou, možno trochou mydla. Nemajú totižto základnú zložku alkoholu, ktorá by baktérie zabíjala. Poprípade, alkohol majú, no neobsahujú ho toľko, aby dokázali zabiť všetky baktérie, ktoré potrebujete.

Gély založené na vode sú vhodné pre ľudí bežne, počas roka, kedy vonku nezúri koronavírus. Dokážu totižto ruky vyčistiť od povrchovej nečistoty. Taktiež sú vhodné pre ľudí s citlivou pokožkou.

Ako ich správne používať?

Keď ste si už v obchode vybrali nejaký typ, je potrebné vedieť, ako ho správne používať. Gél by ste si mali dávať na suché ruky v dostatočnom množstve. To znamená, musí sa dostať úplne všade. Na dlane, prsty a taktiež medzi ne.

Po aplikovaní a roztretí by mali byť ruky vlhké aspoň pol minúty, než uschnú. Do ničoho si ich neutierajte.

To, ako často antibakteriálne gély treba používať, nie je nijako dané. Gély využívate presne podľa seba. Keď si ruky potrebujete vyčistiť, jednoducho gél použijete. Treba však vedieť, že gély na základe alkoholu pokožku veľmi vysušujú. Preto je pri ich používaní dôležité ruky pravidelne hydratovať krémom.

Výber antibakteriálneho gélu nie je ťažký. Stačí sledovať jeho zloženie a následne sa podľa neho riadiť. Jedinú chybu, ktorú by ste mohli urobiť, je pri jeho používaní. Preto si na to dávajte pozor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *