Najlepšie vysávače

Vysávače sú považované za výborných pomocníkov, ktoré sú schopné uľahčiť domáce práce gazdinkám. Najnovšie vysávače , ktoré sa v súčasnosti vyskytujú na trhu,  majú niekoľko špecifických funkcií, ako napríklad vysávanie nie len špiny a prachu, ale aj kvapaliny či dokonca výkalov roztočov.

Niektoré výkonné vysávače, pohybujúce sa vo vysokých cenových reláciách, sú dokonca schopné aj napeniť podlahu alebo koberce počas vysávania, a tým ho dôkladnejšie vyčistiť od nečistôt. Kamenné predajne, rovnako ako internet, sú zahltené rôznymi vysávačmi, avšak máloktorý laik, ktorý potrebuje nový vysávač, vie o funkciách, ktorými by mali byť jednotlivé základné či špecifické vysávače vybavené. Preto je veľmi výhodné pozrieť sa na test vysávačov, ktorý hovorí o ich porovnaní, a tým si môžete porovnať funkcie či vybevie toho ktorého vysávača. Pri energetických spotrebičoch, kde zaraďujeme aj vysávače, určite odporúčame vidieť tento produkt naživo, aby ste nekupovali takpovediac mačku vo vreci, a skutočne vedeli, čo vlastne kupujete.

Chcete si kúpiť vysávač a neviete ktorý je ten najlepší? Pripravili sme si pre vás prehľad tých najlepších vysávačov pre rok 2018. Vybrali sme tie najkvalitnejšie a vysávače rôznych typov ako napríklad: Vreckové vysávače, bezvreckové vysávače, viacúčelové , tyčové vysávače, ručné vysávače, robotické vysávače.

Pri výbere vysávača je potrebné si uvedomiť, na aký typ podláh jednotlivý vysávač potrebujete. Na základe typu polahy si potom vyberiete ten ktorý vysávač uznáte za vhodný. Taktiež je vhodné výber prispôsobiť tomu, či máte doma nejaké domáce zviera, prípadne je vaša polovička či dieťa alergikom. Priblížime si preto 3 základné typy vysávačov, a to:

 1. robotický vysávač
 2. tyčový vysávač
 3. podlahový vysávač

Najlepšie robotické vysávače

Robotický vysávač patrí k typom vysávačov, ktoré vám uľahčia prácu. Pretože vďaka robotickému vysávaču môžete upratovať popri tom, ako budete mať vyložené nohy či budete robiť čokoľvek iné. Ide o najmodernejší typ vysávača, ktorý môže byť zhotovený v rôznych tvaroch. Najčastejšie ide o kruhové, prípadne štvorcové vysávače. Vysávač je prispôsobený tomu, aby sa mohol rýchlo a jednoducho dostať aj do rohov a povysávať naozaj všetko. Cena týchto vysávačov sa pohybuje zhruba od 300€.

Názov Xiaomi Mi Robot Vacuum Sencor SVC 7020 TESLA RoboStar T30 iRobot Roomba 896
Xiaomi Mi Robot Vacuum Sencor SVC 7020 TESLA RoboStar T30 iRobot Roomba 896
Cena
299,00 – 514,25 €

porovnať ceny

61,40 – 89,00 €

porovnať ceny

164,99 – 217,64 €

porovnať ceny

449,00 – 711,73 €

porovnať ceny

Hlavné charakteristiky
Výrobca
Xiaomi Sencor Tesla Irobot
Typ vysávača
robotické robotické robotické robotické
Hmotnosť
3.8 kg 1.4 kg 2.2 kg 3.8 kg
Hlučnosť
55 dB 65 dB 61 dB
Príkon
25 W
Sací výkon
55 W 20 W
Filter
prachový HEPA
Objem vrecka/nádoby na prach
0.18 l 0.3 l 0.6 l
Akčný rádius
Vysávanie
suché suché suché. mokré
Prevedenie
bezvreckové bezvreckové bezvreckové
Robotické
Plánovač upratovania
áno áno
Diaľkové ovládanie
áno nie áno áno
Systém bočného upratovania
áno áno áno
Ovládanie cez Wi-Fi
áno áno
Virtuálna stena
áno nie áno
Dotykový panel
áno
Detekcia schodov
áno áno
Akumulátorový
Doba nabíjania
5 hod
Baterky
5200 mAh 800 mAh. 14.4V 2600 mAh
Doba funkčnosti
150 min 50 min 110 min
Počet akumulátorov
1
Funkcie a ovládanie
Turbokefa
nie
Vhodné pre alergikov
áno áno
Pre domácnosť so zvieratami
áno áno

Najlepšie tyčové vysávače

Tyčové a stojace vysávače patria k veľmi jednoduchým a šikovným vysávačom hneď z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je aj malý rozmer, vďaka ktorému je uschovanie vysávača veľmi jednoduché. Tento typ vysávačov je vhodný na suché, ale aj mokré vysávače, navyše je to najvhodnejší typ vysávača aj pre alergikov. Patria sem batériové, bezšnúrové, ale aj viacúčelové vysávače.

 

Názov Philips FC6408/01 ROWENTA RH 6751 WO Philips FC6168/01 Electrolux EER73DB
. Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408/01 ROWENTA RH 6751 WO Philips PowerPro Duo FC6168/01 Electrolux EER73DB
Cena
288,90 – 329,20 €

porovnať ceny

114,44 – 139,30 €

porovnať ceny

147,98 – 209,00 €

porovnať ceny

113,90 – 182,00 €

porovnať ceny

Hlavné charakteristiky
Výrobca
Philips Rowenta Philips Electrolux
Typ vysávača
tyčové tyčové tyčové tyčové
Hmotnosť
4.7 kg 2.5 kg 3.2 kg 3.16 kg
Hlučnosť
83 dB 79 dB 83 dB
Filter
bezsáčkový cyklónový bezsáčkový
Objem prachového filtra
0.6 l
Objem vrecka/nádoby na prach
0.6 l 0.6 l 0.6 l 0.5 l

Najlepšie podlahové vysávače

Podlahové vysávače patria k najčastejším typom vysávačov, po ktorých konzumenti siahajú. Ide k klasický typ vysávača, ktorý je zložený z vysávača, šnúry a hadice. Môžete vyberať z 2 typov podlahových vysávačov, a to konrétne:

 • vreckové vysávače – s rôznym maximálnym objemom vrecka, ktoré môže bť papierové alebo textilné
 • bezvreckové vysávače – bezvreckové vysávače obsahujú miesto vrecka priestor pre zhromažďovanie povysávaných smetí.

Podlahové vysávače sa nelíšia len spôsobom prevedenia a maximálnym objemom odpadu, ale aj veľkosťou výkonu a príkonu.

Názov Rowenta  RY7557WH Rowenta X-trem RO6963EA Sencor SVC 730RD Kärcher WD 3
Rowenta Clean and Steam RY7557WH Rowenta X-trem Power Cyclonic Home & Car RO6963EA Sencor SVC 730RD Kärcher WD 3
Cena
181,67 – 364,00 €

porovnať ceny

131,62 – 202,00 €

porovnať ceny

49,90 – 78,36 €

porovnať ceny

57,77 – 80,00 €

porovnať ceny

Hlavné charakteristiky
Výrobca
Rowenta Rowenta Sencor Kärcher
Farba
biela/strieborná černá/červená Červená žltá / čierna
Typ vysávača
parné klasické klasické klasické
Hmotnosť
5.4 kg 5.1 kg 5.8 kg 5.5 kg
Hlučnosť
84 dB 75 dB 76 dB 75 dB
Dĺžka prívodového kábla
7.5 m 6.2 m 5 m 4 m
Príkon
1700 W 750 W 800 W 1000 W
Filter
Anti Calc*2 HEPA HEPA
Prevedenie trubiek
kovové teleskopické kovové teleskopické
Objem vrecka/nádoby na prach
0.4 l 2.5 l 1.5 l 17 l
Akčný rádius
8.8 m 6.5 m 6.5 m

Ako si vybrať vysávač

Výrobcovia na našom trhu ponúkajú široký sortiment vysávačov. Pri výbere isto narazíte na rôzne ponuky týkajúce sa týchto produktov. Môžete si vybrať medzi automatickými, ktoré vyčistia podlahu aj bez Vašej prítomnosti, alebo vysávačmi s vysokým výkonom, ktoré sú vhodné najmä na veľké plochy, či s takými, ktoré majú  vysoko kvalitné filtre, vhodné do domácností alergikov.

Pri výbere vhodného vysávača by ste sa mali zamerať hlavne na tieto parametre.

 • Typ
 • Výkon
 • Mokré alebo suché vysávanie
 • Vreckový alebo cyklónový
 • Objem vrecka
 • Dĺžka elektrického kábla
 • Hlučnosť
 • Hmotnosť

1. Typ vysávača

Pri výbere správneho typu vysávača je potrebné zohľadniť aká je Vaša domácnosť. Pokiaľ je Vaša dlážka bez kobercov a chcete vysávať iba prach namiesto zametania, tak Vám bude stačiť klasický, alebo ručný vysávač. V opačnom prípade, keď máte v celom byte koberce, je dobré porozmýšľať nad výkonným vysávačom, alebo nad multifunkčným vysávačom, ktorý dokáže koberce aj prať. Ak ste troška náročnejší, môžete si zaobstarať automatický vysávač, ktorý bude upratovať namiesto Vás.

V dnešnej dobe nie je toľko času na domáce práce ako kedysi, keď muž živil svoju rodinu a žena zostávala doma s deťmi. Trendom súčasnej doby sa preto stali automatické vysávače, ktoré vysávajú samé. Ušetria tak čas ich majiteľa. Pre členitú domácnosť s kobercami ktoré majú vysoké chlpy je lepším riešením klasický, či multifunkčný vysávač. Ich nevýhodou je, že majú väčšiu hmotnosť. Ručné vysávače sa ujali pri rýchlom upratovaní napr. chlpov po domácich miláčikoch, alebo omrviniek v kuchyni… Ak potrebujete vysávať auto, sedačky, alebo iný nábytok, odporúčame Vám zvoliť si radšej multifunkčný.

Ručné vysávače

Tieto vysávače nie sú určené na vysávanie veľkých plôch. Sú ľahké a pohotové, ale majú v porovnaní s ostatnými typmi menší výkon. Malé ručné vysávače sú obvykle akumulátorové. Ocenia si ich hlavne precízne gazdinky v obývačke, detskej izbe, ale predovšetkým v kuchyni. S takýmto vysávačom sa dajú ľahko povysávať aj koberčeky v aute.

Vodné vysávače

Vodné vysávače disponujú najdokonalejšou filtráciou. Namiesto vrecka obsahujú vodnú nádrž, cez ktorú prechádza vzduch z hubice. Roztoče, baktérie a plesne sa zachytia vo vode. Práve pre tieto vlastnosti sú odporúčané do domácností alergikov.

Multifunkčné vysávače

Takýto typ vysávača je výborným pomocníkom či už v domácnosti, alebo garáži. Dokáže vysávať suché aj mokré nečistoty, napr. rozliatu vodu. Keďže multifunkčný vysávač umožňuje suché aj mokré vysávanie, dokonca aj šampónovanie, môžete ho okrem čistenia podláh a kobercov použiť aj pri upratovaní autosedačiek, sedačiek a pod.

Automatické vysávače- robotické

Najnovší typ vysávača, ktorý sa objavil na našom trhu je vybavený modernou technológiou. Sám upratuje jednotlivé miestnosti v byte a nepotrebuje k tomu vašu prítomnosť. Je založený na iných princípoch ako je vysoký sací výkon. Technika vysávania je odlišná ako pri klasických vysávačoch. Malé rozmery akumulátorového napájania umožňujú úsporný, ale efektívny spôsob čistenia. Jedná sa tu o systém rotujúcich kefiek, ktoré zametajú nečistotu do stredu vysávača, odkiaľ je vysávaná do integrovanej nádrže. Robotické vysávače majú guľatý tvar. Kvôli tomu majú problém pri čistení rohových priestorov. Čiastočne im pri tom pomáhajú prídavné kefy na bokoch, ktoré presahujú ich guľatý tvar.

Cena takýchto vysávačov sa u nás pohybuje od 80 eur smerom nahor v závislosti od ich kvality a inteligencie. Robotické vysávače majú ,,domovskú základňu“ s napájaním. Z tejto základne začínajú upratovať a tiež sa tam po uprataní vrátia. Lacnejšie modely vysávajú miestnosť až kým sa nevybijú. Drahšie produkty si tesne pred vybitím zapamätajú svoju polohu, kde prestali upratovať a vrátia sa na svoju základňu. Po dobití opäť pokračujú v upratovaní na mieste kde prestali. Navigácia týchto vysávačov je riešená IR( infračervenými) senzormi, ktoré sledujú okolie miestnosti (prekážky ako sú napr. schody- kvôli nárazu, strop- kvôli navigácii).

Kvalitnejšie vysávače tohto typu dokážu upratať celý byt vďaka použitiu ,,virtuálnych majákov“ a ďalších druhov navigácií. Tieto navigácie im pomáhajú po uprataní miestnosti nájsť dvere do ďalšej izby. Samozrejme im v mobilite nesmú brániť žiadne prekážky, ako napr. prah dverí a pod. Keďže technika sa neustále vyvíja, môžete si zakúpiť už aj také zariadenia, ktoré na rovnakom princípe samé poumývajú dlážku.

2. Výkon vysávača

Keď chcete zistiť skutočný výkon vybratého vysávača, musíte sa sústrediť na parameter ,, sací výkon“. Pojem príkon udáva iba príkon motora. Čistý sací výkon je iba 1/5- 1/3 príkonu. Príkon vysávačov sa pohybuje okolo 1 500 W a vyššie. Vyšší príkon znamená vyššiu spotrebu elektrickej energie. Vyrábajú sa aj také vysávače, ktoré majú nižší príkon a ponúkajú pri tom dobrý sací výkon. Takéto vysávače Vám ušetria peniaze za energie. Väčšina vysávačov má plynulú reguláciu sacieho výkonu a môžete si tak nastaviť optimálny výkon k vysávanému povrchu dlážky.

3. Suché alebo mokré vysávanie?

Mokré vysávanie ponúka možnosť umytia podlahy, či prania kobercov. Takéto vysávače patria do vyššej cenovej kategórie, ako klasické so suchým vysávaním, ale dajú sa kúpiť už od 100 eur. Údržba a obsluha takéhoto vysávača je však náročnejšia a drahšia, ako vysávača, ktorý neponúka možnosť mokrého vysávania. Je dobré, pokiaľ sa pred kúpou takéhoto produktu vopred informujete o spôsobe údržby a cenách vhodných filtrov.

4. Vreckový, alebo cyklónový vysávač?

Okrem vreckových vysávačov sa už vyrábajú aj takzvané cyklónové. Tieto produkty disponujú vyberateľným zásobníkom. Sú určené na vysávanie hrubých nečistôt. V opačnom prípade budete nútený opakovane čistiť filter.

Vysávače s vreckom

Tieto vysávače sú charakteristické vysokým výkonom a spravidla kvalitnejšie zachytávajú nečistoty. V kombinácii s kvalitnými filtrami (HEPA filtrami- čím vyššia trieda, tým vyšší stupeň ochrany zachytenia prachových nečistôt) sú vhodné aj pre alergikov.

Cyklónové vysávače (bez vrecka)

Tieto vysávače sú bežne vybavené HEPA filtrami /väčšinou umývateľnými/, ktoré chránia úniku prachových častí. Keďže majú namiesto vrecka, zabudovaný vymeniteľný zásobník, nemusíte investovať do nákupu nových vreciek. Ako sme už vyššie spomenuli, takéto vysávače nie sú do klasických domácností tým najlepším riešením. Odporučili by sme ich skôr do dielní a takých priestorov, kde je veľa hrubej nečistoty.

HEPA filter (High Efficiency Particularte Air)- je obecne najdokonalejší filter pre filtrovanie vzduchu. Čím vyšší stupeň /trieda/, tým dokonalejšia filtrácia. Znamená to, že HEPA 13 je novší a dokonalejší ako HEPA8. Pri využívaní vo vysávačoch je už zabehnutým štandardom. Tento filter je vo väčšine prípadov posledná časť, ktorou prechádza vzduch vo vysávači pred tým, ako ho opustí. Cena takéhoto filtra sa pohybuje od 10 eur- 50 eur v závislosti od výrobcu. Filtre sa odporúčajú meniť 1-2krát za rok. Záleží na intenzite používania vysávača.

5. Objem prachového vrecka

Pri výbere vhodnej veľkosti vrecka by ste sa mali riadiť veľkosťou Vášho bytu, prípadne domu. Objem vrecka teda závisí od veľkosti plochy, ktorú chcete vysávať:

 1. Na plochu do 50m² by malo stačiť vrecko s objemom 2l- 2,5l.
 2. Na plochu do 150m² sú vhodné vrecká s objemom 3- 4litre
 3. Na plochu väčšiu ako 150m² budete potrebovať najmenej 4litrové vrecká

Cyklónovým vysávačom stačí objem nádoby 1,2- 2litre, keďže sa dajú ľahko vyprázdniť a vyčistiť hneď po použití.

6. Dĺžka elektrického kábla

Pre používanie vysávača je tento parameter veľmi dôležitý. Pohybuje sa od 6 do 15m. Menšie a lacnejšie vysávače majú 5 až 8m káble. Viacúčelové ponúkajú aj spomínané 15metrové. Keď chcete zistiť, aký je skutočný dosah vysávača pri upratovaní, musíte si ešte pripočítať dĺžku hadice a trubice vybratého produktu.

7. Hlučnosť vysávača

Pokiaľ Vám pri vysávaní záleží na komforte Vašich susedov, mali by ste sa zamyslieť aj nad touto vlastnosťou. Lacnejšie vysávače sú spravidla hlasnejšie.

8. Hmotnosť vysávača

Hmotnosť vysávača závisí od jeho veľkosti, prevedenia a výkonu motora. Nižšia hmotnosť znamená vyššie pohodlie pri premiestňovaní, napr. prenášaní na iné poschodie. Vyššia hmotnosť môže pri týchto úkonoch spôsobovať problémy. Ťažké vysávače nie sú vhodné ani pre vekovo starších užívateľov. Seniorom by sme odporúčali vybrať si menší vysávač s vymeniteľným vreckom, alebo ľahký ručný ( tyčový) vysávač s dlhou rúčkou.

Na čo sa zamerať pri kúpe vysávača

Najdôležitejší parameter pri výbere je ťah teda sací výkon vysávača. Čím väčší je ťah tým viac nečistôt nasaje.

Podľa druhu podlahy voľte aj typ vysávača. V súčastnosti je trendom uľahčiť si prácu a tak veľa ľudí volí robotický vysávač, ktorý vysáva za vás. Ak však máte veľmi členitú podlahu a koberce s väčšími chlpami, je dobré zvoliť skôr klasický vysávač alebo multifunkčný vysávač, ktorých hmotnosť je väčšia. Ručné vysávače sú vhodné na rýchle upratanie omrviniek v kuchyni alebo chlpov po miláčikoch na gauči. Pri podlahe bez kobercov postačia bežné lacnejšie typy ale ak máte koberce tak je potrebné voliť výkonnejšie vysávače.

Ak patríte medzi alergikov tak vyberajte vysávače s HEPA filtrom ktorý zachytáva mikróby. Pokiaľ Vám prekáža hluk vysávača tak pri vyberajte vysávač s hlukom pod 70 dB.

Stále neviete aký vysávač si kúpiť? Pozrite si aktuálne akcie na vysávače

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *