Najlepšie vinotéky – Ako vybrať?

Ľudová voľba

Guzzanti GZ 08
Guzzanti

Guzzanti GZ 08

Smart hodnotenie

9.8

Cena: 88.45€

Najlepší produkt

Philco PW 12F
Philco

Philco PW 12F

Smart hodnotenie

9.8

Cena: 139€

Pre náročných

Electrolux ERW1573AOA
Electrolux

Electrolux ERW1573AOA

Smart hodnotenie

9.7

Cena: 779.00€

Milovníci vína by mali spozornieť. Dnes si totižto povieme, ako vybrať tú najlepšiu vinotéku, ktorá je vhodná pre úplne všetky druhy vína a perfektne v nej uschováte každú jednu fľašu, ktorú doma máte.

Mnohí určite dlho premýšľajú, kam svoje vína dať, aby sa uchovali dobré, chutné a presne také, aké majú byť. Možno si myslíte, že nie je veľa ľudí, ktorí vinotéku majú doma, no opak je pravdou. V dnešnej dobe si čoraz viac ľudí zadováži takýto spotrebič, pretože je výkonný a spĺňa všetky dôležité parametre, ktoré človek potrebuje.

Najlepšie vinotéky na trhu

Obrázok Názov Cena Hodnotenie Energetická trieda Kapacita fliaš
Najlepší produkt
Philco PW 12F
Philco PW 12F 139€

A 12
Ľudová voľba
Guzzanti GZ 08
Guzzanti GZ 08 88.45€

A 8
Pre náročných
Electrolux ERW1573AOA
Electrolux ERW1573AOA 779.00€

A 50
Guzzanti GZ 12 Guzzanti GZ 12 105.90€

A 12
Hyundai VIN12A Hyundai VIN12A 109€

A 12
Klarstein Vinamora 12 Klarstein Vinamora 12 135€

B 12
GUZZANTI GZ 25 GUZZANTI GZ 25 154.91€

C 24

Ako vybrať vinotéku?

Pri výbere klasický spotrebičov sa musíte zorientovať vždy v hlavných parametroch, od ktorých sa odvíjajú ďalšie, pomerne dôležité, veci. Pre mnohých je výber spotrebičov jednoduchý, pre iných zas zložitý. Všetko sa to však odvíja najmä od toho, aký spotrebič si vlastne kupujete. Ak sa totižto zameriavate na menší spotrebič, ktorý jednoducho vyberiete a viete, že vám bude slúžiť len pár rokov, výber je omnoho jednoduchší, ako pri spotrebičoch, ktoré sa kupujú skôr raz alebo len párkrát za život. Medzi takéto spotrebiče patrí aj vinotéka.

Základné otázky

Pri výbere vinotéky by ste sa mali zorientovať v ponuke a takisto aj v parametroch chladničiek, ktoré sú vhodné na víno. Ešte predtým, ako sa vôbec k týmto parametrom dostaneme, mali by sme sa zamerať na otázky.

Ako vždy, tak aj teraz, začneme základnými otázkami, ktoré sú snáď najdôležitejšie pri výbere toho najlepšieho a správneho spotrebiča. Predtým, ako vôbec začnete uvažovať o tom, či si fritézu kúpiť a akú, odpovedzte na tieto krátke otázky:

 • Aká veľká by mala vinotéka byť? – nie každý má dostatočne veľa miesta na to, aby si kúpil veľmi veľkú vinotéku, v ktorej bude mať fľaše vína. Veľkosť sa však odvíja najmä od toho, koľko vína doma máte a koľko ho potrebujete niekde uskladniť.
 • Koľko ste ochotní investovať? – dôležitá otázka hneď na začiatok. V akej cenovej kategórií sa chcete pri výbere pohybovať?
 • Koľko ste ochotní investovať do spotreby? – to je veľmi dôležitý parameter, ktorý sa takisto odvíja od ceny. Vinotéka je neustále v prevádzke, a preto by ste mali venovať pozornosť najmä energetickej triede.
 • Aký typ? – klasicky sa delia vinotéky len na dva typy a to na zabudované a nezabudované vinotéky. Podľa toho, ktorá sa vám bude viac hodiť, by ste si mali aj vyberať spotrebič.

Základné parametre

Pustime sa do základných parametrov, ktoré sú pri každom jednom spotrebiči veľmi dôležité vďaka nim totižto budete vždy vedieť, či je pre vás daný spotrebič vhodný alebo nie.

Kapacita

Kapacita či inak povedané, veľkosť, sa odvíja od toho, koľko vína chcete naraz chladiť. Veľkosť sa často uvádza v počte fliaš, čo vám výber zjednoduší. Na trhu väčšinou nájdete menšie vinotéky, ktorých kapacita je približne do 8 fliaš. Takisto existujú aj vinotéky vyššej triedy a veľkosti, do ktorých sa zmestí až do 200 fliaš.

Samozrejme, na trhu nájdete aj zlatú strednú cestu s kapacitou, ktorá vám bude vyhovovať najlepšie.

Spôsob chladenia

A ako bude vinotéka vaše víno chladiť? Existujú dva základné typy, podľa ktorých si daný spotrebič môžete vybrať:

 • Vinotéky s chladením za pomoci termoelektrického článku – pracujú na princípe Peltierovho článku, čo znamená, že nefungujú na báze chladiacej kvapaliny. Sú lacné, dlho vydržia a sú tak vhodné pre úplne klasické rodiny, ktoré potrebujú uložiť víno efektne a prakticky.
 • Vinotéky s chladením za pomoci kompresora – tieto vinotéky sú o niečo drahšie, sú však výkonnejšie, majú nízku spotrebu a rýchlo chladia. Nevýhodou je vyššia hlučnosť.

Počet políc

Počet políc sa odvíja najmä od kapacity a veľkosti vašej vinotéky. Dôležité však nie je ani tak to, koľko týchto políc je, ale skôr aká je konštrukcia a materiál, z ktorého sú vytvorené. Na trhu sa nachádzajú dve varianty:

 • Kovové polica – dostupnejšie riešenie a prehnutý tvar, ktorý vyzerá efektne a dobre.
 • Drevené police – drevo je veľmi elegantným typom police. Rovnako však nie je len štýlovým doplnkom, ale takisto funkčným materiálom, ktorý dokáže udržať ideálnu vlhkosť, ktorú potrebujete.

Dizajn

Dôležitým kritériom pri výbere tej najlepšej vinotéky je aj pekný dizajn, vďaka ktorému sa vám bude tento spotrebič hodiť do interiéru. Pri vstavaných spotrebičoch ide len o prednú stranu, naopak, pri klasických vinotékach je potrebné myslieť na celok.

Počet zón

Možno o tom neviete, no vinotéky majú aj niekoľko zón, ktoré sú veľmi dôležitým parametrom.

 • Jednozónové vinotéky – umožňujú nastavenie iba jednej teploty v celom spotrebiči, čo nemusí byť práve najlepšie pre úplne všetky druhy vína.
 • Dvojzónové vinotéky – umožňujú, ako už z názvu vyznieva, nastaviť dve odlišné teploty v jednotlivých zónach. Môžete v nich skladovať dva odlišné druhy vín.
 • Viaczónové vinotéky – majú možnosť nastaviť rôzne teploty podľa počtu jednotlivých zón. Čím viac zón, tým viac druhov vín môžete v spotrebiči skladovať.

Spotreba

Rovnako ako niektoré iné spotrebiče vo vašej domácnosti, tak aj vinotéka bude v neustálej prevádzke. Chladí 24 hodín denne, 7 dní v týždni, čo je dôvod, prečo musíte počítať aj so spotrebou elektrickej energie.

Najlepšia energetická trieda je trieda A++.

Hlučnosť

Ak plánujete vinotéku umiestniť napríklad v obývačke alebo v nejakej miestnosti, kde by vás mohol rušiť. Vinotéka je skoro vždy umiestnená v takej miestnosti, kde sa zdržujete dlho. Ak chcete vinotéku, ktorá nemá príliš vysokú hlučnosť, mali by ste staviť na takú, ktorá má okolo 30-40 dB.

Umiestnenie vinotéky

A kam vlastne vinotéku umiestniť? Víno potrebuje miesto, kde nie sú priame slnečné lúče. Nerobili by totižto dobre nielen vínu, ale aj samotnej vinotéke. Ak ste si vybrali zabudovanú vinotéku, umiestnite ju čo najďalej od rúry a varnej dosky, z ktorých by mohlo ísť teplo.

Záver

Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych výrobkov, medzi ktorými si určite nájdete presne ten, ktorý je vhodný pre vás a bude vám vyhovovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *