Najlepšie mobily 2018 (test, recenzie) – poradíme ako si vybrať

V súčasnej dobe si takmer nevieme predstaviť život bez mobilných telefónov. Tie prešli z vývinového hľadiska rôznymi stupňami od veľkých s anténami, cez vysúvacie či zatváracie až po súčasné dotykové mobilné telefóny, ktoré nazývame smartfóny.

Smartfón v preklade vlastne znamená inteligentný alebo múdry telefón. Vďaka smartfónom môžete v súčasnosti robiť množstvo vecí, ako sledovať filmy, hrať sa hry, posielať maily, surfovať na internete či používať sociálne siete. Okrem iného v súčasnosti mobilné telefóny prevzali funkciu digitálnych fotoaparátov, nakoľko tie drahšie sú schopné vytvárať krajšie fotografie ako niektoré fotoaparáty.

Pripravili sme prieskum spokojnosti užívateľov ktorý nám ukázal, ktoré mobily patria medzi tie najlepšie pre rok 2018.

Najlepšie mobily

Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM Xiaomi Redmi Note 5 4GB/64GB Samsung Galaxy S8 G950F 64GB Apple iPhone 8 64GB
Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM Xiaomi Redmi Note 5 4GB/64GB Samsung Galaxy S8 G950F 64GB Apple iPhone 8 64GB
Cena
259,99 – 385,74 €

Zobraziť produkt

195,20 – 252,00 €

Zobraziť produkt

414,00 – 838,80 €

Zobraziť produkt

609,00 – 1 053,83 €

Zobraziť produkt

Hodnotenia
Hlavné charakteristiky
Výrobca
Huawei Xiaomi Samsung Apple
Konštrukcia
dotykové dotykové dotykové dotykové
Operačný systém
Android Android Android iOS
Verzia operačného systému
Android 8.0 (Oreo) Android 7.1 (Nougat) Android 7.0 (Nougat) iOS 11
Hmotnosť
145 g 181 g 155 g 148 g
Možnosť pamäťovej karty
áno áno áno nie
3D telefón
Pamäť RAM
4096 MB 4096 MB 4096 MB 2048 MB
Displej
Veľkosť displeja
5.84 „ 5.99 „ 5.8 „ 4.7 „
Rozlíšenie displeja
2280 x 1080 2160 x 1080 2960 x 1440 1334 x 750
Počet farieb
16mil barev 16mil farieb 16 mil. farieb 16 mil. farieb
Počet displejov
1 1 1 1
Rozmery
Výška
148.6 mm 158.6 mm 148.9 mm 138.4 mm
Šírka
71.2 mm 75.4 mm 68.1 mm 67.3 mm
Hĺbka
7.4 mm 8.05 mm 8 mm 7.3 mm
Fotoaparát
Fotoaparát
áno áno áno áno
Rozlíšenie fotoaparátu
16 Mpix 12 Mpix 12 Mpix 12 Mpix
Automatické ostrenie
áno áno áno áno
Vstavaný blesk
áno áno áno áno
HD video
áno áno áno áno
Predná kamera
áno áno áno áno
Ďalšie funkcie a vlastnosti
Internetový prehliadač
áno áno áno áno
Prehrávanie MP3
áno áno áno áno
Jack 3,5
áno áno áno nie
Pre seniory
nie
Vodoodolný
nie áno áno
Písanie SMS a e-mailov
Multimediálne správy MMS
áno áno áno áno
Emailový prehliadač
áno áno áno áno
Kontakty a volanie
MP3/WMA/AAC vyzváňanie
áno áno áno áno
Baterka
Typ batérie
Li-Pol Li-Pol Li-Ion
Kapacita baterky
3000 mAh 4000 mAh 3000 mAh 1821 mAh
Pohotovostná doba
Doba hovoru
1200 min 840 min
Hardware
Frekvencia procesoru
2.36 GHz 1.8 GHz 2.3 GHz 2.1 GHz
Počet jadier procesora
8 8 8 6
Užívateľská pamäť
64 GB 64 GB 64 GB 64 GB
Dual sim
áno áno nie nie
Konektor USB-C
áno áno
Dátové funkcie
GPS modul
áno áno áno áno
WiFi
áno áno áno áno
Bluetooth
áno áno áno áno
NFC
áno nie áno áno
GPRS
áno áno áno áno
EDGE
áno áno áno áno
LTE
áno áno áno áno
Zobraziť všetky parametre Zobraziť všetky parametre Zobraziť všetky parametre Zobraziť všetky parametre

Výber vhodného mobilu v roku 2018

Mobil je v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou života človeka. Nie len súkromného, ale aj pracovného života. Na trhu je obrovské množstvo značiek a typov, a práve z tohto dôvodu je veľmi ťažké vybrať ten najvhodnejší. Je nutné si uvedomiť, v akej cenovej relácii sa chceme pohybovať, koľko chceme do mobilu zainvestovať. Najčastejšie kupované a zároveň aj predávané telefóny sú smartfóny s dotykovým displejom.

Preto sa treba rozhodnúť, či preferujete mobil s dotykovým displejom alebo s klávesnicou. Pri výbere je následne vhodné zohľadniť veľkosť displeja a množstvo funkcií. Či naozaj sme schopní všetko využiť. Novodobým trendom je meniť svoje zariadenie zhruba každé 2 roky. Nejedná sa o nejaký rozmar, ale o fakt, že technika neustále napreduje.

V súčasnej dobe sa veľké množstvo výrobcov venuje výrobe mobilných telefónov. Medzi najznámejšie značky, ktoré sú vo svete najpredávanejšie sú napríklad:

 • Apple
 • Samsung
 • Sony
 • Prestigio
 • Nokia
 • Lenovo
 • a iné.

Displej

Displej mobilu
Displej mobilu

Veľkosť displeja a rozlíšenie je jedným z najdôležitejších a základných parametrov smartfónu. Čo sa týka veľkosti displeja, najčastejšiea takým priemerom je 4“ smartfón. Čím je totiž uhlopriečka širšia, rozlíšenie by už malo dosiahnuť parametre HD. Dôvod je ten, aby sa zachovala ostrosť obrazu. Ďalej poznáme rôzne veľkosti displeja, ktoré majú rôzna rozmery.

V porovnaní napríklad s tabletom, smartfóny majú o niekoľko palcov menší displej. V súčasnosti môžete medzi smarfónmi nájsť také, ktorých displej sa pohybuje v rozmedzí <4,5″ až po 6,98″, čo je už pomaly veľkosť displeja 7″ tabletu.

Operačný systém

Ide o softvér, ktorý má za úlohu udržiavať správne fungovanie smartfónu. Operačný systém taktiež spracováva úlohy zadané užívateľom. Podobne ako pri tabletoch, aj tu existujú 3 operačné systémy ( ďalej len OS).

 • Android – ide o najčastejšie využívaný OS v mobiloch. Najviac značiek sa rozhodlo práve do svojich telefónov využívať tento OS. Pomocou GooglePlay je možné sťahovať rôzne aplikácie či hry zadarmo alebo za poplatok. Android neustále vytvára novšie a novšie verzie a vďaka aktualizácii aktuálnej je možné sťahovať a zároveň aj spúšťať nové aplikácie.
 • iOS – je produktom Apple a nachádza sa iba v telefónoch, notebookoch a tabletoch tejto značky. Kompatibilný je iba s produktom s OS iOS, čo je zároveň jeho nevýhodou, ak takýto produkt nevlastníte. Ak áno, máte veľkú výhodu a môžete ho používať s kľudom. Aplikácie je možné získavať pomocou Apple Store.
 • Windows – Taktiež má niekoľko verzii, ide o produkt značky Microsoft. Je obľúbený najmä čo sa týka notebookov, no dnes sa tento operačný systém využíva aj v tabletoch či smartfónoch. Aplikácie možno získať cez Microsoft Marketplace.

Spoločnosť Samsung vyvinula nový OS, ktorý ešte nie je natoľko využívaný a nazýva sa Samsung Bada– je podobný androidu a na získavanie aplikácií sa využíva Samsung Apps.

Každým rokom vychádzajú nové a zdokonalené verzie smartfónov, a preto je naozaj ťažké vybrať si ten správny pre vás. A preto je najvhodnejšie, prečítať si o nich a rozhodnúť sa pre ten správny pre vás. Operačný systém je vopred vinštalovaný do mobilného telefónu, tak isto ako je to aj pri tabletoch.

Čo sa týka operačného systému, je výhodné vvyberať napríklad kompatibilný s notebookom pre lepšie zdieľanie hudby, fotografií či dokonca aj videí.

Fotoaparát

Súčasné smartfóny sú vybavené hneď 3 fotoaparátmi, a to prednou a 2 zadnými kamerami. Predná kamera je vhodná na vytváranie tzv.“selfie“ fotiek. Kvalitnejšia je v tomto prípade zadná kamera s lepším rozlíšením a vyšším počtom megapixelov. No v súčasných modeloch je postačujúca aj predná kamera, ktorá nepôsobí ani zrnito, ani rozmazane a fotografie sú ostré.

Kamera na smartfóne slúži na fotografovanie alebo natáčanie. Zadná kamera smartfónov prechádza neustálymi zlepšovaniami a vynovením. Na telefónoch môžeme vidieť kamery od 5Mpx až po 21Mpx, teda niektoré smartfóny fotia kvalitnejšie a lepšie ako fotoaparáty. Výrobcovia sa teda snažia vyhovieť užívateľom a nalákať ich na kvalitné fotografie z telefónu. Predný fotoaparát, slúžiaci ako webkamera je tak isto používateľný ako fotoaparát, na fotenie tzv.selfie fotie. Pravdou však je, že predná kamera má menšie rozlíšenie ako je to v prípade zadnej kamery, zhruba cca 2Mpx, v niektorých prípadoch dosahujú rozlíšenie až 8Mpx.

Výdrž batérie

Výdrž batérie je taktiež veľmi dôležitým parametrom pri výbere správneho mobilného telefónu. Je však pravdou, že smartfóny vďaka dotykovému displeju nemajú vysokú výdrž batérie a zvyčajne vydržia v prevádzke okolo 12-16 hodín. Príčinou je najmä dotykový a veľký displej, ktorý uberá životnosť baterky. Avšak aj nabíjanie trvá o čosi kratšie , a tak je veľmi rýchlo mobilný telefón pripravený k prevádzke.

Procesor

taktiež ako pri tabletoch, aj tu môžeme povedať, že procesor je srdce smartfónu. Procesor spracúva príkazy, poznáme jednojadrové alebo viac. Viacjadrové procesory sú schopné zvládať viac akcií naraz. V smartfónoch dnes môžeme nájsť 1 až 8-jadrové procesory. Viac jadier predpovedá väčšiu výkonnosť smartfónu.

Pamäť telefónu

Micro SD slot
Micro SD slot

Pri pamäti telefónu rozlišujeme operačnú pamäť a a úložný priestor. Pamäť telefónu, RAM, je dobré, aby bola aspoň 1GB, aby telefón zvládal všetky aplikácie a úkony. RAM zapisuje do pamäte údaje, ale zároveň z nej aj číta. Čo sa týka úložného priestoru, tá sa dá v telefóne zväčšiť pomocou microSD karty, ktorá slúži na zväčšenie úložiska. Vďaka micro SD je možné údaje prenášať z telefónu do telefónu alebo do tabletu či notebooku , tam, kde je to potrebné.

Rôzne aplikácie

 • internet – používanie internetu patrí v súčasnosti k najvyužívanejším aplikáciám. Pripojenie k internetu môže byť 2 rôznymi spôsobmi, a to prostredníctvom WiFi a taktiež aj prostredníctvom mobilných dát. WiFi pripojenie je vlastne bezplatné, pričom využívanie internetu prostredníctvom mobilných dát je obmedzené na megabajty.
 • sociálne siete – okrem iného je možné si nainštalovať do smartfónu aplikáciu so sociálnymi sieťami ako Facebook, Twitter, Instagram a pod. Následne môžete tieto aplikácie využívať, pridávať príspevky či dokonca pridávať fotografie.
 • Taktiež prostredníctvom obchodu na aplikácie si môžete akúkoľvek stiahnuť. Niektoré aplikácie sú zdarma, iné zas za poplatok.

Tlačítkové telefóny

Nezabúdajme však aj na klasické tlačítkové telefóny, resp. telefóny s klávesnicou, ktré môžete zakúpiť aj v súčasnosti. Sú vhodné pre starších ľudí, ktorí nie sú zvyknutí na dotykové telefóny.

Pre náročných užívateľov je vhodné sa rozhodnúť, na aké účely chce smartfón používať.

 • Ak by mal byť smartfón vystavený nárazom, je vhodné vybrať mobil, ktorý je nárazuvzdorný alebo aspoň odolnejší voči nárazom.
 • Manažérske mobilné telefóny sú telefóny pre manažérov s veľkým displejom, aby mohli prostredníctvom nich nie len telefonovať, ale zároveň aj odosielať e-maily a vybavovať objednávky.
 • Mobil ako fotoaparát – mnoho ľudí dnes využíva fotoaparát nie len na telefonovanie, ale aj na fotografovanie. Ako sme už spomínali, toto je jeden z dôvodov, prečo dnes výrobcovia vytvárajú a prinášajú na trh smartfóny s výborným rozlíšením, až do 21Mpx.
 • Mobil so základnými funkciami – možno sa vám to nezdá, ale dnes už medzi základné funkcie mobilného telefónu radíme aj internet. Áno je to tak, pretože je dnes málo užívateľov, ktorí nevyužívajú svoj mobil na internet. Medzi základné funkcie však radíme telefonovanie, Wifi, Bluetooth, internet, odosielanie sms či e-mailov,…

Stručný sprievodca ako vybrať

 • Podstatné je určenie na čo budeme používať mobil, aby sme vedeli, na aké špecifikácie sa zamerať.
 • Väčšina telefónov je na trhu s dotykovým displejom, ktorý je ľahko ovládateľný, avšak veľkosti displeja sú rozdielne.
 • Ak chcete mobil používať aj ako fotoaparát, je lepšie vybrať si telefón s lepším fotoaparátom, v ponuke sú od 5Mpx do 21Mpx.
 • Pre internetovanie je dobré vyberať mobily s väčším displejom
 • Pre hranie hier je ideálny viacjadrový procesor. Dnes už nie sú výnimkou 8-jadrové procesory v mobiloch.
 • Vhodné a dôležité je sledovať výdrž batérie
 • Pre bežcov je výhodné ak sa dá spárovať s prístrojmi na meranie tepu
 • IP mobily sú odolnejšie voči vonkajším podmienkam
 • Vnútorná pamäť by mala byť aspoň 16GB, pomocou microSD karty je však rozšíriteľná
Stále ešte neviete že aký mobil si vybrať? Pozrite si aktuálne zľavy na mobilné telefóny

Väčšina smartfónov je privádzaná na trh s dotykovým displejom, ktorého ovládanie je veľmi jednoduché. Ak plánujete smartfón využívať na internet, sledovanie filmov, je výhodnejšie siahať po smartfónoch s väčšou uhlopriečkou pre lepšiu viditeľnosť. Pre využívanie mobilu na fotografovanie je výhodnejšie vyberať si smartfóny s viac Mpx. Dbať treba aj na výdrž batérie, ktorá je v rôznych prípadoch rôzna. Práve z tohto dôvodu je potrebné sledovať veľkosť batérie, aby sme si mohli odhadnúť veľkosť batérie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *