Najlepšie bežecké pásy – ako vybrať?

Čoraz viac ľudí sa dáva na šport, cvičí a zdravo sa stravuje. K takýmto rozhodnutiam nás často dovedú nielen zdravotné problémy, či pár kilogramov navyše, ale takisto aj sociálne siete, na ktorých môžeme vidieť mnohé inšpirácie. Často sa však stáva, že ľudia sa do fitness centier neodvážia ísť z niekoľkých dôvodov, medzi ktorými figuruje aj to, že sa hanbia alebo boja. Ak ste fitness centrum vyskúšali a nebolo to nič pre vás, možno ste zvažovali aj druhú možnosť.

Tou druhou možnosťou myslíme vytvorenie vlastného “fitka” doma alebo minimálne miestnosti, v ktorej budete mať aspoň bežecký pás. Ten je totižto základom, na ktorý mnohí ľudia nedajú dopustiť. Sami určite dobre viete, že práve povestným behom, ktorý je niektorými ľuďmi nenávidený, sa dá dosiahnuť rýchle zhadzovanie a jednoduchšie chudnutie. Výber bežeckého pásu však nie je len tak a mnohokrát sa musíte potýkať s viacerými problémami, ktoré vás pri kúpe môžu stretnúť.

Ako vybrať bežecký pás?

Toto všetko je aj dôvodom, prečo sme si pre vás dnes pripravili článok o tom, ako si vlastne vybrať bežecký pás, a ktorý by mohol byť pre vás tým najlepším.

Čo všetko treba pri výbere zohľadniť?

Existuje niekoľko parametrov, na ktoré by ste pri výbere mali dávať pozor. Medzi tie základné sa radia:

 • Kto bude pás využívať? – táto otázka musí byť zodpovedaná ako prvá. Dôvod je ten, že ak ho budete využívať sami, ostatné parametre, ku ktorým sa dostaneme, sa budú odvíjať len od vás. Ak však bude pás využívať aj niekto z rodiny alebo nejakí vaši známi, treba počítať aj s nimi.
 • Váha – hneď druhým parametrom je váha. Ak budete využívať pás sami, zohľadnite vašu váhu a pridajte minimálne 15-20 kilogramov navrch. Istota a nejaká hmotnosť navyše je vždy dobrá. Ak však pás bude využívať viacero ľudí, zohľadnite váhu toho najťažšieho a následne pridajte takisto minimálne 10 kilogramov navyše.
 • Výška – výška je takisto dôležitým faktorom, ktorý by ste nemali podceniť. Pre vyššieho človeka je vždy lepšie o niečo väčší bežecký pás.
 • Rozmery miestnosti – tým myslíme rozmery miestnosti, v ktorej sa bude pás nachádzať. Podľa toho si môžete vybrať buď veľký alebo o niečo menší bežecký pás.
 • Účel bežeckého pásu – pripravujete sa na maratón alebo ste len začiatočníkom? Ak totižto len s behom začínate, nepotrebujete nejaký profesionálny stroj, no ak beháte často a pravidelne, určite by ste mali staviť na pás, ktorý má rôzne funkcie.
 • Rozpočet – ten by ste mali zohľadniť pri výbere snáď každého stroja
 • Skladnosť – či sa dá stroj v prípade núdze rýchlo sklopiť a niekam uložiť

Pri výbere bežeckého pásu by ste sa mali zamerať na:

Bežeckú plochu

Bežecká plocha je jednou z najdôležitejších častí celého pásu. Je to miesto, na ktorom vykonávate celé svoje cvičenie. Hovorí sa, že čím je bežecká plocha väčšia a širšia, tým je beh lepší a jednoduchší. Čím je totižto bežecká plocha užšia a menšia, tým horšie sa na nej beží. Mnohé pásy, ktoré majú takúto plochu sú často využívané len na chôdzu alebo pomalý beh.

Do bežeckej plochy však nepatria len rozmery, ale takisto aj rozsah nastavenia sklonu či odpruženie, ktoré je dôležité pre kĺby a kolená.

Motor

Ak ste sa rozhodli, že si kúpite bežecký pás s motorom, spravili ste naozaj dobre. Takéto bežecké pásy sú kvalitné a omnoho lepšie pre človeka, ktorý chce cvičiť. Ak ste začiatočník, pri výbere pásu môže byť pre vás motor kameňom úrazu. Jediné, na čo by ste mali zamerať je trvalý výkon motora a špičkový výkon motora, ktorý signalizuje maximálnu krátkodobú záťaž.

Ak si vyberiete bežecký pás s dobrým motorom, môžete sa tešiť na plynulú reguláciu výkonu pri cvičení.

Funkcie

Presne tak, aj bežecké pásy majú rôzne funkcie, medzi ktoré sa radia napríklad rôzne rýchlosti, sklon bežeckej plochy alebo napríklad aj programy, ktoré vás budú trénovať. Niektoré bežecké pásy dokonca môžete ovládať aj pomocou smartfónov.

Snímače tepovej frekvencie

Všetky bežecké pásy vám merajú rýchlosť, kilometre, čas cvičenia, spálené kalórie a takisto aj tepovú frekvenciu či tuk v tele. Posledné dve snímané parametre však nie sú klasickými parametrami, ktoré sa objavujú v každých pásoch, a preto ak o ne máte záujem, mali by ste si vyberať pásy, ktoré tieto funkcie ponúkajú.

Dizajn

A takisto, aj dizajn je veľmi dôležitý pri úplne každom výrobku. Takisto je to aj pri bežeckých pásoch, ktoré dnes už nie sú len praktické, ale takisto aj štýlové a vyzerajú veľmi dobre.

Ostatné funkcie

Medzi ostatné funkcie patrí napríklad skladnosť. Ak bežecký pás máte v obývačke, mali by ste si vybrať taký, ktorý sa dá jednoducho sklopiť a niekam uložiť.

Rovnako je na tom aj hlučnosť. Niektoré bežecké pásy vedia zminimalizovať hlučnosť pre lepšie cvičenie a komfort.

Typy bežeckých pásov

Existuje mnoho parametrov, podľa ktorých si bežecký pás vyberáte a tým najzákladnejším a najdôležitejším je typ. Na trhu nájdete dva typy, ktorými sú:

 • Motorový bežecký pás
 • Bezmotorový bežecký pás

Ako samotný názov napovedná, motorový bežecký pás funguje práve vďaka motoru. Presnejšie, je poháňaný elektromotorom, ktorý má určitú silu. Od nej sa neskôr odvíja rýchlosť a takisto aj celý výkon pásu.

Bezmotorový bežecký pás funguje bez motora a je vhodný pre menej náročných užívateľov. Ako ste si mohli sami tipnúť, je o niečo lacnejší. Použitie tohto pásu je zväčša vyhradené na chôdzu, no dá sa na ňom aj behať.

Okrem tohto základného delenia sa bežecké pásy delia ešte na jednu skupinu a to podľa použitia. Do tejto kategórie patria:

 • Domáce bežecké pásy – ktoré sú vhodné pre amatérov a ľudí, ktorí behajú len pre svoj vlastný dobrý pocit. Takéto pásy sú najlepšie do domácnosti, pretože sú jednoducho skladné a nehlučné. Sú vhodné aj pre ľudí, ktorí sa snažia zredukovať svoju hmotnosť alebo udržanie kondície. Môžete na ne staviť či už ste sami alebo potrebujete zlepšiť kondíciu svojej celej rodiny.
 • Profesionálne bežecké pásy – ktoré sú omnoho väčšie, ťažšie skladné a stretnete sa s nimi najčastejšie vo fitness centrách. Ponúkajú vám širokú škálu rôznych funkcií.

Záver

Výber bežeckého pásu je naozaj namáhavý, no ak máte potrebné informácie a zohľadníte všetky parametre, nemusíte sa báť, že by ste hľadali príliš dlho, alebo ste nič nenašli. Na trhu sa nachádza naozaj veľké množstvo rôznych typov bežeckých pásov, z ktorých si určite vyberiete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *